Проф. Вл. Чуков: Битката за “малкия Лондон” взриви летището в Истанбул
Секция: Интервюта
30 Юни 2016 07:53
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Проф. Вл. Чуков: Битката за “малкия Лондон” взриви летището в Истанбул

/КРОСС/Турция, Русия и Израел готвят нова газова сделка - няма вечни врагове, казва арабистът проф. Владимир Чуков пред "24 часа"

- Какви са вашите хипотези, кой може да е отговорен за атентата на летище "Ататюрк" в Истанбул, г-н Чуков?

- След като ПКК официално осъди атентата в Истанбул, очевидно основният заподозрян остава "Ислямска държава". Има по-малка вероятност да са "Соколи на Кюрдистан", отцепници от ПКК. Те имат същия почерк като "Ислямска държава". Но мащабите и стратегическият характер на атентата подсказват, че по-скоро ИДИЛ стои зад този терористичен акт. До официалното потвърждение от турска страна обаче съмненията си остават.

- Каква може да е целта на този атентат?

- Няколко са пистите, по които може да се разсъждава. Това, към което турската държава тласка турските медии, е, че причината е нейната външнополитическа активност, най-вече разведряването в отношенията с Израел и демаршът, който правят с Русия.

Аз обаче смятам, че по-скоро този атентат е част от войната в Сирия и най-вече е свързан с полевите действия там. В момента се води много ключова битка - за град Манбидж в северната част на Сирия, на 30 километра от границата. Това е класическият път, по който минават чуждестранните джихадисти към териториите, които се контролират от "Ислямска държава". Неслучайно наричаха този град "Малкия Лондон". Каналът е точно летище "Ататюрк" - през Турция и Манбидж.

През последните седмици Турция бе сложила чадър над превземанато на този град, тъй като се страхуваше кюрдите да не направят своята автономия, т.е. да свържат кантона Африн с кантона Кубане.

Натискът на американците над турците да отстъпят от тази позиция обаче бе изключително силен и зоната от 45 километра се намали на 15 километра. Защо? Защото американците имат нужда от кюрдите като единствената боеспособна полева армия, която може да изтласка "Ислямска държава". Турция, кюрдите и САЩ се договориха и днес има съобщения, че успешната операция в Манбидж е прелюдия към превземанато на Рака.

Тази въртележка предизвиква много силен гняв у "Ислямска държава", тъй като до този момент Турция й бе нещо като чадър. След като Турция отстъпи, Манбидж остава в кюрдската зона и реакцията е ясна - наказателна срещу Турция.

Ако погледнем детайлите в терористичния акт на летището в Истанбул, мишените не са чужди граждани, както бе преди няколко месеца на площада в Истанбул.

Очевидно мишената е Турция в светлината на неблагоприятното за "Ислямска държава" развитие на битката за Манбидж.

- Защо удрят точно летище "Ататюрк"?

- За да има по-голям резонанс. Ако беше атентат в някой малък провинциален град, нямаше да се обърне толкова внимание. Идеята е силно да прокънти. "Ататюрк" е летище, през което миналата година са минали 60 милиона пътници.

Идеята е да се внесе възможно най-голяма парализа.

Освен това точно през това летище, както казах, минаваха чуждестранните джихадисти на път за Сирия. От там започва каналът, който споменах.

- Според вас докъде може да стигне сближаването между Русия и Турция?

- Всъщност сближаването е тристранно. Първо, между Израел и Турция. След дълги преговори, продължили около година, преди два дни бе подписано споразумение. Интересите зад него са икономически - съвместната експлоатация на газовото находище, открито от Израел.

Русия пък в лицето на "Газпром" има инфраструктурни възможности - строене на газопроводи, а Турция има възможността да пренесе през своята територия този газ.

Така че според мен икономически са интересите, които тласкат тези три страни да се сближат. Очевидно няма вечни врагове, а вечни интереси. Но дали ще се стигне до тотално размразяване на политическо равнище? Говори се за обмен на информация между отделните служби. Показателно е, че турските и израелските служби са заловили арабин от Израел, който е искал да се присъедини към "Ислямска държава". Очевидно има размразяване - извинението на Израел към Турция, извинението, макар и частично, на Турция към Русия. Аз обаче мисля, че на бойното поле в Сирия те ще си останат от двете страни на барикадата.

- Това сближаване има ли връзка с европейската криза, започнала след решението на Великобритания за Брекзит?

- Според мен това са по-скоро регионални процеси, които тлееха много преди Брекзита, и директно влияние от него по-скоро няма.

- А какво влияние ще окаже на България това сближаване?

- При всички случаи е по-добре около нас да няма напрежение, да няма ситуации, в които България трябва да избира.

Това поляризира много силно нашето общество.

Видяхме го в края на миналата година, както и съвсем неотдавна покрай флотилията в Черно море. Това са силни предизвикателства, които по-добре да нямаме пред нас. Колкото един регион е по-стабилен, толкова по-добре за всички, които живеят в него.