/КРОСС/Българската енергетика е със стабилна перспектива към либерализация на енергийния пазар.
КЕВР в този си състав нито замразява, нито размразява цените. Тя успя да намери вярната формула за стабилизиране на цените.
Това казва в интервю за "24 часа" председателят на Комисията за енергийно и водно регулиране. Иван Иванов посочи: За ЧЕЗ промяната е нула, за ЕВН има повишаване от 0,8%, а за "Енерго-Про" - намаление от 0,9%. Усреднено цената има незначително повишение с 0,04%.
Иванов обясни финансовата основа, която позволява добавката "задължения към обществото" да бъде намалена с 1,06 лв. на мегаватчас:
Финализирането на кредитното споразумение на БЕХ с двете американски централи (изплащането на дълговете на НЕК към двата теца и намаляване на цената, по която НЕК изкупува разполагаемост на тецовете - б.р.) на годишна база спестява 100 млн. лв. и е един от факторите. Мрежовите оператори "Булгартрансгаз" и Електроенергийният системен оператор (ЕСО) вече плащат 5% от приходите си на фонд "Сигурност на енергийната система". Там отиват и 100% от приходите от въглеродни емисии.
17 млн. лв. на година е вноската от ЕСО, 13 млн. от "Булгартрансгаз". Към досегашната сума от емисии се добавят още около 71 млн. лв. , това са онези 29%, които досега бяха управлявани от ПУДООС (предприятие към екоминистерството - б.р.).
Според председателя на КЕВР битовите потребители в голямата си част ще останат на регулирания пазар в първите години на този период. Още следващата година обаче се очаква небитовите потребители да го напуснат и да отидат на свободния пазар. Изчисленията показват, че ако малкият бизнес излезе на свободния пазар, ще плаща между 5 и 10% по-ниски цени.
Днес Комисията за енергийно и водно регулиране /КЕВР/ ще определи окончателно цените на електрическата енергия, топлата вода и парното, които ще влязат в сила от утре, 1 юли.
По-значително понижение на цените се планира за индустрията - ниско напрежение, с около 10 на сто.
Цените ще важат за следващия регулаторен период, който започва от утре и приключва в края на юни следващата година.
Промяна на цените ще има и при топлата вода и парното. Очакваното средно намаление на топлоенергията е близо 5 на сто. Понижението ще стане възможно благодарение на намалената преди дни с близо 10 на сто цена на природния газ, която влиза в сила също от утре. Цените на парното и топлата вода ще са валидни до края на месец септември, когато регулаторът може да ги увеличи, намали и ли да ги остави без промяна.