"Ислямска държава" обяви спящите си клетки по света, България е с умерен риск
Секция: СВЯТ
30 Юни 2016 16:12
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
"Ислямска държава" обяви спящите си клетки по света, България е с умерен риск

/КРОСС/Свързаната с терористите от ДАЕШ /Ислямска държава/ информационна агенция Амак /Amaq/ публикува инфографика на страните, където има „спящи клетки", а в нея България е обозначена като територия под умерен риск от нападения, предаде БГНЕС.

Според сведението, предоставено от терористичната групировка часове след атентата на международното летище „Ататюрк" в Истанбул и огласено в турските медии, най-застрашена е Турция. Следват я Саудитска Арабия, Алжир, Франция, Тунис и Ливан - държави, в които ДАЕШ вече е реализирала най-много кървави атаки през последните години. Като най-силно контролирани от джихадистите страни са посочени Сирия и Ирак, а в Афганистан, Йемен, Сомалия, Нигерия, Нигер, Египет, Либия, Чечня, Дагестан, Филипините те осъществяват контрол на средно ниво.

Британският в. „Мирър" също публикува картата на страните - мишени на смъртоносните планове на ислямските терористи. Класацията на страните с най-висока степен на опасност от атентати изглежда така: Турция, Русия, Великобритания, Германия, Франция, Испания, Мароко, Алжир и Тунис. В категорията за особен риск попадат Италия, Исландия, Швеция, Сърбия и Гърция. Чехия, Полша, Швейцария и Словакия не представляват интерес за ДАЕШ. Но за България, Македония, Албания, Босна и Херцеговина, Хърватия, Австрия, Унгария, Румъния, Молдова, Украйна и Беларус опасността от терористични нападения е отбелязана като умерена.

Според доклад на разузнавателните служби на Анкара, публикуван днес в „Хюриет", ДАЕШ открито обявява война на Турция и всяко място е цел на атаките, като на първо място са летищата, военните и обществените обекти. Планът за нападенията е в отговор на засиления до най-висока степен контрол по турските граници и на огромните поражения върху бази на ДАЕШ, нанесени от авиацията на международната антитерористична коалиция.

Цитиран е и призив от кореспонденция на джихадисти в интернет, в който се казва: „Щом Турция обяви война на нас, на нашите братя и сестри, и те са подложени на гонения и арести по пътищата, както и на изгонване от страната, ние също съобщаваме, че обявяваме война. Срещу кого ще воюваме? ПКК /кюрдските сепаратисти/ имат готова програма за удари по туристическите райони, военните и полицейските бази, и са готови да изпратят достатъчно много мъже за истишхад /самоубийствени атентати в името на кауза и с готовност за саможертва, бел.авт./. Братко, поръси сърцата на вярващите с вода и удари курортите, за да ни зарадваш поне малко!".

В цифрови данни, иззети от компютъра на Юнусу Дурмаз, се посочват конкретните цели по цялата територия на Турция - областните дирекции на полицията, базите на жандармерията, батальоните за специални операции, граничните гарнизони, радарите, както и всички военни клонове, язовири, църкви , посолства, сградите на Лайънс и Ротари клубове, Камарата на кемалистката мисъл, сдруженията на алевити и бекташи, културните центрове на дервишите и т.н. Открит е и списък с адресите и имената на лидерите на въпросните обекти и организации. Сред иззетите цифрови файлове фигурират планове и карти на бази на турските въоръжени сили, на летищата, полицейските звена и дирекциите на службите за сигурност.

Файл с името „Предстоящо" съдържа задачата „Цианид във водата". От него става ясно, че терористите са се снабдили с достатъчни количества от отровното химическо вещество, което е трябвало да бъде бутилирано в малки шишета с питейна вода и под формата на помощи да се изпрати на въоръженото крило на кюрдите в Северна Сирия /YPG/. „Намерихме цианид на цена 1 500 - 3 000 турски лири. Необходимо е да получим 20 000 долара, за да платим. Той трябва да се инжектира със спринцовка в бутилките с вода и да се изпрати в помощ на YPG". Каква е целта на плана „Цианид във водата" обаче в публикацията не се уточнява.