/КРОСС/ Едно от най-богатите погребения от тракийската епоха бе открито преди дни край с. Бенковски, Кърджалийска област. На уникална находка в Източните Родопи се натъкна екип от археолози под ръководството на младия учен Любен Лещаков и под наблюдението на проф. Николай Овчаров. В скален гроб бяха намерени останки на тракийска принцеса с над 60 украшения от сребро и бронз - фибули, диадема, обеци. При ритуала са положени 11 сребърни пръстени с изображения на антични богове. Погребението датира от втората половина на IV в. пр. Хр. Част от предметите, включително сребърна тетрадрахма от 380-360 г. пр. Хр., са изработени в големия елински град Маронея на Бяло море, а други са дело на тракийски майстори от Одриското царство.
Специфичен е ритуалът на разчленение на трупа, който отговаря на орфическата религия. Тялото на Орфей е разкъсано и парчетата са хвърлени във водите на Марица.
Според проф. Овчаров там е имало и храм, чиито основи се намират близо до новооткрития некропол. Той е сходен със светилището на Татул, открито от Овчаров. Той причислява новата находка към "цивилизацията на скалните хора", с главен център в Перперикон.