Златото е най-големият победител след Брекзит, цената му скочи с 25 %
Секция: ИКОНОМИКА
02 Юли 2016 14:38
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Златото е най-големият победител след Брекзит, цената му скочи с 25 %

/КРОСС/Мнозина са губещи от Брекзит, но ако има безспорен печеливш - това е златото. В понеделник цената на жълтия метал отново се покачи, след като в петък вече се беше повишила с почти 5%, пише "Стандарт", позовавайки се на "Си Ен Ен".

През тази година скокът в цената на златото е над 25% и в момента една унция (28,359 грама) се търгува за 1330 долара, което е рекорд за последните над 2 години. Една от малкото компании от "S&P500", чиито акции отбелязват неизменен ръст и в петък, и в понеделник беше минният гигант "Нюмонт", а от началото на годината те са скочили със 110%.

Златото често носи сигурност в смутни времена. През 2011 г., когато инвеститорите се терзаеха заради дебатите в американския Конгрес за тавана на дълга и последвалото понижаване на кредитния рейтинг на САЩ от "Стандард енд Пуърс", цената му достигна рекордните 1900 долара за унция.

С новите страхове, породени от решението на Великобритания за излезе от ЕС, златото явно ще продължи да е атрактивно в обозримо бъдеще и доста водещи инвеститори залагат на него. През първото тримесечие Джордж Сорос купи добивната компания "Барик Голд" и си осигури опции за придобиването на инвестиционния фонд SPDR Gold.

Знакови фигури на пазара, като Стенли Дракънмилър, Рей Далио и Джеф Гундлах в последно време също обърнаха погледи към жълтия метал. Според мен, златото без проблеми ще стигне до 1500 долара за унция, прогнозира Франк Холмс, главен инвестиционен директор в U.S. Global Investors. След референдума ценният метал ще стане още по-привлекателен, тъй като вотът на британците допълнително е натиснал надолу лихвените нива по целия свят.

В момента дефлацията е по-притеснителна от инфлацията и консервативните инвеститори едва ли ще предпочетат държавните ценни книжа на Германия, които са с отрицателна доходност, или 10-годишните съкровищни бонове на САЩ, лихвата по които е едва 1,4%, щом могат да купят злато, допълва Холмс. Има ли отрицателни лихвени нива - цената му върви нагоре, обобщава той. И това не е всичко! Страховете от допълнителна раздяла с ЕС на други държави, като Холандия, могат да изстрелят златото на нива от 1900 долара за унция.