Авторите на антикорупционните сигнали ще се пазят в тайна
Секция: ПОЛИТИКА
03 Юли 2016 12:50
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Авторите на антикорупционните сигнали ще се пазят в тайна

/КРОСС/Екипът на Меглена Кунева, който изготви проектозакона за борба с корупцията, е склонен на промени, свързани с анонимните сигнали. Това научи Клуб Z от депутати. Въпросът дали Бюрото за борба с корупцията ще може да работи по неподписани сигнали е най-спорният в този закон.

Хората на Кунева обмислят идеята името на човека, подал сигнала, да се завежда отделно в деловодството от самия сигнал. По този начин той хем няма да е анонимен, хем пък ще е гарантирано запазването в тайна на самоличността на този, който го подава. По подобна схема работела данъчната администрация във Великобритания.

Сигналът ще има само сигнатура, а името ще се вади, само ако се окаже, че той е фалшив или е донос.

По другите критики към закона обаче от екипа на Кунева не са склонни на отстъпки. От там обясниха, че няма как парламентът да избира бюрото с мнозинство от поне 121 депутати, тъй като органите, които се избират с такова мнозинство, са записани в Конституцията. Според хората на вицепремиерката е невъзможно членовете на бюрото да носят лична отговорност за своите действия, тъй като органът е колективен.

Другата критика към проекта е, че той обръща доказателствената тежест, а именно - обвиненият трябва да доказва своята невинност, което противоречи на принципа, че всеки е невинен до доказване на противното.

Депутати обаче припомнят, че този принцип важи за наказателното право, а не за гражданското. Дейността на антикорупционното бюро ще бъде част от гражданския процес.

Предстои да бъде създадена работна група, в която ще влизат експерти и депутати, която ще уточни промените в закона между първо и второ четене.

Преди дни проектът на Кунева бе приет на първо четене, след като миналата есен бе отхвърлен. ГЕРБ, ДПС, РБ, ПФ и БДЦ подкрепиха единодушно законопроекта, БСП и "Атака" гласуваха "против", а АБВ, трима социалисти и един независим се въздържаха.

В първия проект антикорупционният орган, наречен Национално бюро, обединяваше три органа - Комисията за конфликт на интереси, БОРКОР и звено от Сметната палата. В новия вариант към тях се добавя и Комисията за отнемане на незаконно придобито имущество.