1,3 милиона случаи на корупция в България годишно
Секция: БЪЛГАРИЯ
04 Юли 2016 10:25
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
1,3 милиона случаи на корупция в България годишно

/КРОСС/ "До 2011 г. нивата на корупция у нас спадат, но сега отново са 22% засегнати годишно - т.е. 1,3 млн. такива случаи веднъж годишно, което е много". Това заяви по БНР Александър Стоянов от Центъра за изследване на демокрацията.
Той съпостави актуалните данни за корупцията с тези за криминалната престъпност и най-често срещаните престъпления, жертви на които годишно стават около 10% от населението. За да влязат в пълния им обем всички случаи на корупция в съдебната система, е необходим огромен ресурс, коментира изследователят.
"Проявите на корупция са канализирани в две големи групи - административна корупция и завладяване на държавата", обясни Стоянов. Административната корупция включва единични дребни сделки на чиновници с по-нисък ранг, които заобикалят правилата и тези ситуации са безкрайно много. "Завладяването на държавата се изразява в по-силни актьори, изградили корупционен щит и корупционни канали, по които си общуват с държавата", допълни той.
Има доста схеми, които изследователите от центъра са обобщили така: злоупотреби с обществени поръчки, скрита икономика на неспазване на данъчни закони в легална дейност, данъчни измами, контрабанда, нарушение на митническото и данъчното законодателство, блокиране на институции на контролната система и на правоприлагащи институции, медиен контрол.
В сравнителен план със страните в региона движението на България отбелязва негативна тенденция: в Сърбия процентите са 18; за Хърватия и Турция са 8; в Македония стойностите са като нашите - 22%, а Босна, Албания и Черна гора имат най-високи нива на корупция. В Дания стойността е само 1%.
Александър Стоянов изтъкна, че през 2001-2002 г. страната ни е стояла най-добре в регионален план.
Според него антикорупционният закон е полезен, но сам по себе си нищо не прави.
Депутатът от ДБГ в Реформаторския блок Димитър Шишков също коментира проблема с корупцията. "Този закон е начало на борбата срещу корупцията. Засега обаче политическата воля е много колеблива, а нещата са като битката между Давид и Голиат. Видях страх в очите на много от политиците в Народното събрание и манипулативни изказвания, без да се чете сериозно закона, което ме кара да мисля, че този закон може да работи много добре. Законът е разписан много добре... Навсякъде има черни овце, които този закон трябва да измете от политическата сцена", смята Шишков.