Експерти: Руските ВКС на базата Инджирлик в Турция – твърде хубаво, за да е истина
Секция: Русия
05 Юли 2016 09:01
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Експерти: Руските ВКС на базата Инджирлик в Турция – твърде хубаво, за да е истина

/КРОСС/ Използването от Русия на турската военна база Инджирлик би било твърде хубаво, за да се окаже истина. Такова мнение изразиха руски експерти пред ТАСС в коментар на изказванията на турския външен министър Мевлют Чавушоглу и последвалото опровержение.

След провелата се в Сочи среща между външните министри на Турция и Русия, която бе първата след нормализирането на двустранните отношения между страните, Чавушоглу в понеделник заяви: „Ние ще си сътрудничим с всички, които се борят с „Ислямска държава“. Открихме базата Инджирлик за всеки, който иска да се присъедини към активната борба. И защо да не си сътрудничим в това и с Русия“.

Руските медии изтълкуваха тези думи като хипотетична възможност за използване от руските Въздушно-космически сили (ВКС) на турската авиобаза Инджирлик. По-късно обаче бе разпространено разяснение от външния министър на Турция: „Ние можем да си сътрудничим с Русия в борбата с ИД, но аз нищо не съм казвал за използване от руските самолети на базата Инджирлик. Турската преса е разбрала неправилно и това се е отразило в руските медии“.

„Ако руските ВКС наистина бяха получили възможността да използват базата Инджирлик за нанасяне на удари по ИД, това би бил исторически пробив и де факто би означавало създаване на военен съюз между САЩ, НАТО и Русия. Това би променило глобалната политика изцяло. Но би било твърде хубаво, за да е истина“, заяви ръководителят на Центъра за международна сигурност ИМЕМО към РАН Алексей Арбатов, коментирайки противоречията в изказванията на турската страна.

Според него думите на турския външен министър може да са били просто опит да се провери реакцията на Пентагона, Брюксел и Москва. Реакция от страна на Запада очевидно последва, и именно тогава се появи редакцията на изказването на Чавушоглу.

Известният научен сътрудник от Института за САЩ и Канада към Руската академия на науките (РАН) и консултант на командващия Ракетните войски със стратегическо предназначение (РВСН), по-рано началник на Генщаба на РВСН – генерал-полковник Виктор Есин припомни, че Турция е член на НАТО. В момента Анкара е разрешила използването на базата Инджирлик за военновъздушните сили на САЩ, Германия и Великобритания. „В Северноатлантическия алианс всички решения се приемат с консенсус. Турция не може самостоятелно да предостави на Русия правото да използва натовска по своята същност база, а НАТО в днешните условия на конфронтация с Москва в никакъв случай не би предприела подобна стъпка“, счита Есин.

Освен това, според него, в близост до базата Инджирлик се намира американски военен склад, в който са разположени от 20 до 40 единици ядрени авиобомби B61, явяващи се основното оръжие на стратегическите ядрени сили на САЩ. Предвид това, използването на базата от руските ВКС е нереалистично от гледна точка на сигурността.

На свой ред Арбатов също отбеляза, че в американския авиационен склад в близост до Инджирлик е разположена от една четвърт до една трета от ядрения потенциал на САЩ в Европа и Вашингтон, разбира се, няма да допусне близко съседство на ВКС на Русия със стратегическите си запаси от ядрено оръжие. „Не може да не се вземе предвид и общественото мнение в Турция, което едва ли ще бъде в полза на разполагането на територията на страната на бойна авиация на Русия. Навремето откриването на въздушна база на НАТО в Уляновск за прехвърляне на товари в Афганистан предизвика такъв бум на недоволство в Русия, че трябваше да се откажат от проекта“, отбеляза анализаторът.

Експертите припомниха, че ВКС на Русия са базирани в авиобазата Латакия в Сирия. „Разбира се, използването на летището Инджирлик би позволило да се нанасят удари по терористите не само от юг, от Латакия, но и от север, от територията на Турция, макар това да би добавило малко от стратегическа гледна точка“, заяви Арбатов.

„В дадената ситуация базата Инджирлик не е нужна на руските ВКС“, добави Есин.