/КРОСС/ Турция може да предостави на Русия възможността да използва военновъздушната база "Инджирлик" в борбата срещу "Ислямска държава", предаде агенция ТАСС. Съобщението бе направено от външния министър Мевлют Чавушоглу. По-късно самият той опроверга официално информацията.
Въпреки това, предизвикан от тези съобщения, проф. Божидар Димитров излезе със следния коментар:
"Това е един добър пример и за нашите политици как да се отнасят към Русия. Каквато и да е в момента по отношение на Украйна, Русия е една голяма и богата страна и лошите отношения с нея, предизвикани понякога от лични съображения за престиж, носят само загуби на една по-малка държава.
Свалянето на един остарял руски самолет, което наистина Турция и най-вече нейният президент Ердоган направи през тази пролет именно от съображения за престиж (вижте колко съм велик, самостоятелен, силен и независим), доведе до чудовищни поражения за турската икономика.
Руските туристи намаляха с 92 процента, а те бяха няколоко милона годишно. Намаля и стокообменът - турските зеленчуци, които заливаха пазарите на големите руски градове, секнаха. Руснаците започнаха да си ги доставят от другаде. Проста работа - българи и унгарци продават домати на македонски и сръбски фирми, а те ги препродават на Русия. Това са страни, които не участват в европейското ембарго за Москва. И всички печелят.
Но забраните в сферата на строителството бяха най-тежкия удар в ущърб на Турция. Малко хора знаят, че гигантските обекти в Сочи, Москва и други руски градове, където има невиждано строителство, се извършваха главно от турски фирми, които печелеха държавните поръчки. Строяха евтино, но и качествено.
Така се наложи Ердоган да пожертва престижа си, като първо написа извинително писмо на Путин, а след това бе намекнато, че страната му може да предостави турската база „Инджирлик" за руската авиация.
Тя е гордостта на Турция. Разположена зад Босфора, в Източна Тракия, базата е не само най-голямата, но и най-близката до България, а и до Сирия. По време на Студената война, когато аз служех във ВВС базата в Граф Игнатиево през 1964-66 г., имахме задача в случай на война, да унищожим „Инджирлик".
Базата днес често става разменна монета при политически пазарлъци. Например турците не я дадоха на американците по време на войната в Ирак. А сега са готови да я предоставят на руснаците!
За да разчерем този жест, можем да си представим, че българският президент Плевнелиев утре да обяви, че преодсатвя базата в Граф Игнатиево на руската авиация, за да лети оттам за Сирия.
Всичко това е добър пример за българските политици, които се постараха да превърнат едно кротко нашествие на група рокери в опасна инвазия".