Парламентарната асамблея на OCСЕ избра за председател кандидата на социалистите Кристине Мутонен
Секция: ПОЛИТИКА
05 Юли 2016 16:58
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Парламентарната асамблея на OCСЕ избра за председател кандидата на социалистите Кристине Мутонен

/КРОСС/След оспорван избор и проведен втори тур, кандидатът на социалистите Кристине Мутонен, депутат от Австрия, беше избрана за председател на Парламентарната асамблея на Организацията за сигурност и сътрудничество в Европа. С най-много гласове за зам.-председатели на асамблеята бяха избрани и двамата кандидати на социалистите - Изабел Сантос от Португалия и Азай Гулиев от Азербайджан. С този избор приключи работата на провелата се в периода 1-5 юли в Тбилиси Годишна сесия на асамблеята.

"Групата на социалистите не е най-голямата в асамблеята, но показахме, че с добри кандидати, мотивирани членове и силна организация можем да печелим избори. Пожелавам на Кристине Мутонен да успее да утвърди нашите принципи в реалната дейност на асамблеята.", коментира Вигенин, който преди три дни беше избран за заместник-председател на Групата.

Преди това Асамблеята прие резолюция в подкрепа на неограничения достъп на членовете на ПА на ОССЕ в официалните срещи на ОССЕ и в други парламентарни дейности. В нея страните-членки се призовават да направят всичко възможно в подкрепа и за засилване на междупарламентарния диалог и взаимодействие. Резолюцията подчертава, че ограниченията за пътуване, резултат от санкционните режими, имат негативно влияние върху парламентарната дипломация и водят до засилване на напрежението между страните. Членовете на ПА на ОССЕ призовават също страните-членки да се въздържат от налагане на ограничителни мерки или санкции срещу парламентаристи.

В своето изказване в подкрепа на резолюцията, народният представител от БСП ЛЯВА БЪЛГАРИЯ Кристиан Вигенин заяви, че налагането на санкции срещу парламентаристи заради позиции, които заемат в изпълнение на техния мандат, са трудно съвместими с основните принципи на парламентарната демокрация. Той подчерта също, че изпълнителната власт, която всъщност налага санкциите, е запазила за себе си възможността за продължаване на диалога - президенти и външни министри имат пълната свобода да пътуват, а на много депутати от Европа това не е позволено. "ПА на ОССЕ, като една от най-големите международни платформи за парламентарен диалог в света, трябва да има своята ясна позиция по този въпрос.", подчерта Вигенин.

Следващата Есенна сесия на Парламентарната асамблея на ОССЕ ще се проведе в края на септември в Скопие.