/КРОСС/Асоциацията на европейските журналисти-България поиска оставката на министъра на културата Вежди Рашидов.
Причината е натискът, оказан публично на журналиста Георги Ангелов.
"Рашидов прекрачи граница, която прави невъзможно оставането му в правителството, пишат от Асоциацията.
В официално право на отговор до БНТ Рашидов си позволи да "напътства" журналист какво да бъде отношението му към държавните институции, обвързвайки въпроса с този за заплащането му.
"Това е директен политически натиск и представлява опит за сплашване не само на конкретния журналист, но и на всички негови колеги, които по един или друг начин зависят от държавно финансиране. Смятаме, че случаят е особено тежък, тъй като е направен публично и очевидно без никакво притеснение от обществената реакция - министърът вероятно се чувства недосегаем", пишат от АЕЖ.
Това поведение потвърждава изводите от последното изследване на АЕЖ-България за "културата на натиска" в българските медии, което през 2015г. констатира, че стават все по-устойчиви тенденциите за контрол и ограничаване на плурализма, според което мнозинството (72%) от анкетираните журналисти съобщават, че са били свидетели на натиск, който е бил оказван на техни колеги, се казва още в позицията на Асоциацията.
БНТ и БНР не са правителствени, а са обществени медии, подчертават от АЕЖ и допълват, че финансирането им, което идва от държавния бюджет, "по никакъв начин не бива да ги обвързва с лоялност към правителството, единственият интерес, на който са длъжни да служат е общественият".
Всъщност, за сведение на министър Рашидов обществото е това, което плаща неговата заплата, както и издръжката на цялото правителство, напомнят от АЕЖ.
"Призоваваме всички колеги да застанат зад журналиста Георги Ангелов и да не позволят този опит за сплашване да бъде успешен. Особено важна в такава ситуация е бързата реакция на ръководството на двете обществени медии (БНТ и БНР), както и на останалите две национални телевизии - БТВ и Нова, които трябва да покажат, че съществува солидарност и принципи, по-висши от пазарната конкуренция.
Обръщаме внимание на министър-председателя Бойко Борисов, че оставането на г-н Рашидов в кабинета би прехвърлило отговорността за този опит за цензура върху цялото правителство.
В заключение, посочваме, че подобно поведение е недопустимо за който и да е министър или държавен служител, но фактът, че идва от точно от министъра на културата прави ситуацията още по-абсурдна", се казва още в позицията.