САЩ са оказали натиск за спиране на АЕЦ "Белене"
Секция: ПОЛИТИКА
06 Юли 2016 06:41
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
САЩ са оказали натиск за спиране на АЕЦ "Белене"

/КРОСС/ Предоставих информацията както на американския, така и на посланиците на страните от ЕС още същия ден за спирането на проекта за АЕЦ "Белене".

Това обяснява в блога си бившият външен министър Николай Младенов в отговор на изтеклия мейл до бившия държавен секретар на САЩ Хилъри Клинтън, в който я информират за спирането на проекта.

Изтеклата имейл комуникация относно България е между Джейк Съливан, зам.-шеф на кабинета на Клинтън, и самата Хилъри Клинтън от 28 март 2012 г. Малко по-рано в същия ден българските власти прекратяват проекта АЕЦ „Белене".

От тази кореспонденция и от положителната оценка на Джейк Съливан става ясно, че администрацията на Клинтън и дипломатическите мисии на САЩ в региона са въздействали на българското правителство за спирането на АЕЦ „Белене".

Хилъри Клинтън пристиг на посещение в България в началото на февруари 2012 г. по покана на тогавашния външен министър Николай Младенов, по време кабинета Борисов-1. Тогава тя се среща с министър-председателя Бойко Борисов, президента Росен Плевнелиев и редица български министри, а Николай Младенов лично я посрещна на летище „София".

На 1 април 2012 в разговор отново с Николай Младенов, Клинтън поздрави България за „трудното решение" на кабинета да спре проекта „АЕЦ" Белене. Клинтън заяви, че оценява и начина, по който българската страна е съобщила решението си на Русия. След края на мандата на първото правителство на Борисов, Младенов е назначен за специален пратеник на ООН в Ирак.

Хилари Клинтън научава за спирането на АЕЦ "Белене" от имейл с дата 28.03.2012 г., изпратен от нейния заместник Ричард Морнингстар.

Съобщението преминава и през един от съветниците на държавния секретар, Джейк Съливан, който коментира - „not bad work" - "нелоша работа".

Имейл съобщението беше публикувано от „Уикилийкс" заедно с още 30 322 писма от електронната поща на Клинтън през времето й на държавен секретар. Бившата първа дама и държавен секретар, която в момента е кандидат за президент на САЩ, е обект на разследване заради използването на частен имейл сървър за дипломатическата си кореспонденция.

Министърът на външните работи в кабинета „Сакскобургготски" Николай Младенов коментира писмото в личния си блог, като отбеляза, че е предоставил информацията, че страната ни прекратява проекта за АЕЦ Белене и на посланиците на страните-членки на ЕС в София.

Той посочва, че в публичното пространство са се появили спекулации относно това как е комуникирана информацията, че българският парламент и правителство прекратяват проекта за АЕЦ Белене през 2012 с решение на Народното събрание от 28 март 2012.

„Спекулациите са предизвикани от публикуването на множество имейли на г-жа Хилари Клинтън от времето, когато е била американски държавен секретар. В един от тези имейли на 28 март 2012 посланик Морнингстар пише на зам. началника на кабинета на г-жа Клинтън за наш разговор, в който го информирам, че България прекратява проекта. Същата информация предоставих и на посланиците на страните-членки на ЕС в София още на същия ден на среща в МВнР. Руската страна беше информирана за намерението на България още на 26 март от премиера Борисов в телефонен разговор с президента Путин, информация за който има в стенограмата на Министерски съвет. Да информираш своите американски и европейски съюзници, както и своите руски партньори, за решения от стратегическо значение е нормална практика", пише Младенов.