Forbes: САЩ трябва да се поучат от Турция и да подобрят отношенията си с Русия
Секция: СВЯТ
06 Юли 2016 12:04
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Forbes: САЩ трябва да се поучат от Турция и да подобрят отношенията си с Русия

/КРОСС/ „Турция и Русия се целунаха и се помириха. Или поне извършиха равнозначни дипломатически стъпки“, пише Forbes, цитиран от RT.

Реджеп Тайип Ердоган се извини за сваления руски самолет, а Владимир Путин започва да отменя ответните санкции. Страните заговориха за възможно сътрудничество в Сирия.

Понижаването на напрежението между Русия и Турция е благоприятно не само за двете страни, но и за целия близкоизточен регион, както и за САЩ и НАТО, пише американското списание. „Въоръженият конфликт между Москва и Анкара около гражданската война в Сирия би бил истинско безумие. А ако в това бяха въвлечени и САЩ и НАТО, то той щеше да се превърне в истинска катастрофа“, пояснява Forbes.

Следващата стъпка трябва да бъде „възстановяването на работните отношения“ между Русия и Съединените щати.

Разваляйки отношенията си с Москва, Анкара отстъпи в геополитически план. Във въпроса за сваления самолет Вашингтон и НАТО, макар и да се изказаха в подкрепа на съюзника си, в същото време изразиха раздразнението си от безразсъдната постъпка та Ердоган, припомня изданието. В резултат на това отношенията между Турция и САЩ също се влошиха. Съединените щати се съсредоточиха върху борбата с ИД и при това, рискувайки да си навлекат гнева на Ердоган, дори си сътрудничиха с кюрдите.

От предишното търпимо отношение на Анкара към ИД неотдавнашният терористичен акт на летището в Истанбул не остави и следа. Малко преди атентата турското правителство представи редица дипломатически инициативи и успешно реализира част от тях. Анкара постигна споразумение с ЕС, имащо за цел да спре потока от незаконни мигранти на север, и след шест години на напрежение нормализира отношенията си с Израел. И ето че сега Турция се оттегля от конфронтацията с Русия.

В края на юни Реджеп Тайип Ердоган изпрати на руския президент писмо, в което изрази съболезнованията си към семейството на загиналия пилот на Су-24. И макар въпросът, да се счита ли писмото на турския лидер за извинение, да си остава спорен, изразяването на съболезнованията говори за това, че „Анкара е отстъпила“, счита авторът на публикацията.

Разрешаването на разногласията с Москва отбелязва връщането на Анкара към предишната външнополитическа доктрина – „нула проблеми със съседите“. Поради намаляването на влиянието на Турция в региона (дори в близост до границите й) тази политическа линия отслабваше. „Възстановяването на работните отношения с Русия (и Израел) трябва да позволи на Анкара с по-голяма увереност да ръководи развитието на събитията в региона в правилната посока, включително и да формира политика по отношение на Сирия и кюрдите“, пише изданието.

Вашингтон също може да извлече полза от сближаването между Русия и Турция, отбелязва Forbes. Според списанието, „Америка и така не можеше (и не може) да влияе забележимо върху събитията в Сирия“, а след скарването с Русия Турция заплашваше да въвлече американската администрация в нова война.

„Нещото като сътрудничество“, което се създаде между Анкара и Москва може да отслаби противоречията по въпроса за регионалната политика между Русия и САЩ. Съгласието на Турция, „макар и неохотно“, за запазването на власт на Башар Асад може да смекчи настоятелните искания на Вашингтон за оставката му. Усилията на Турция в борбата с терористите от ИД в Сирия могат да убедят Америка да намали подкрепата на кюрдските отряди. „Ако в сирийския конфликт пропастта между Анкара и Москва може да се намали, то същото може да се случи и между Вашингтон и Русия“, убеден е авторът на публикацията.

Готовността на Анкара за компромиси в името на помиряването с Москва е пример за администрацията на Обама.

Логично е, че поглъщането от Северноатлантическия алианс на бившите съветски републики и разширяването му в близост до руските граници Москва не може да разглежда по друг начин, освен като проява на враждебност. Обещанията за членство в алианса на Грузия и Украйна, както и нахлуването на НАТО с цел свалянето на избрания от народа украински президент изиграха съдбовна роля. Само си представете как би реагирал Вашингтон, ако Москва се държи по подобен начин в Мексико, пише изданието.

Според автора, съществуват немалко области, в които Русия и САЩ биха могли да си сътрудничат: Сирия, Северна Корея, Иран, Китай, както и в борбата с ИД и международния тероризъм. Русия иска стабилност, включително и в Европа. За западния либерален ред Путин не е приятел, но това не означава, че Русия и Европа нямат общи интереси.

Сдобряването на Москва и Анкара служи за доста положителен пример. Той показва, че независимо от разногласията в политиката, балансиращи на ръба на конфликта страни могат да постигнат поне „студен мир“. Вашингтон следва да си вземе поука от тези положителни промени, съветва американското списание. „Путин не е борец за демокрация, но той, както обикновено, действа изключително прагматично. Ако Турция и Русия могат да се помирят, то Вашингтон и Москва също могат да го направят“, отбелязва изданието.