Националният литературен музей приема архива на писателя Светослав Минков
Секция: КУЛТУРА
06 Юли 2016 13:26
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Националният литературен музей приема архива на писателя Светослав Минков

/КРОСС/ По инициатива на директора на Националния литературен музей Пламен Крайски бе проведена среща на внука на писателя Светослав Минков - Светослав Танев, със зам.-кмета по културата и образованието на Столичната община д-р Тодор Чобанов, за предаване на архивното наследство на писателя. Светослав Танев желае да направи дарение и да предостави възможността на хората да се докоснат до библиотеката и архива на твореца.

Пламен Крайски е изразил желание Националният литературен музей да приеме за съхранение архива на Светослав Минков, но поради липсата на помещение не може да бъде приета и неговата библиотека. За това директорът на Националния литературен музей е лансирал идеята личната библиотека на писателя да бъде приета в Столичната библиотека. „Макар да искаме да вземем за съхранение и библиотеката на Светослав Минков, към настоящия момент нямаме налични пространства, а културните ценности трябва да бъдат запазени. Надяваме се в скоро време, след активните ремонтни дейности на къщите музеи при Националния литературен музей, да имаме нови възможности", заяви Пламен Крайски.
По време на срещата зам.-кметът на Столичната община д-р Тодор Чобанов е предложил да се създаде читалня на името на Светослав Минков в Столичната библиотека, която да бъде на разположение на гражданите. Към читалнята се предвижда да бъде създаден и мемориален кът на твореца.
Инициативата е свързана с 50-годишнината от кончината на големия български фантаст и сатирик Светослав Минков (1902 - 1966). След най-известните му творби са „Синята хризантема" (1922), „Игра на сенките" (1928), „Дамата с рентгеновите очи"(1934), „Маймунска младост" (1942), „Колет от Америка" (1950) и др.
Очаква се окончателното решение на дарителя.