/КРОСС/ Красимир Янков, член е на ИБ и на НС на БСП, депутат в 42-то и 43-то НС от БСП, пред "Дума".
-Каква е оценката Ви за проведеното допитване в БСП?
Това допитване бе организирано и проведено за доста кратък срок, заради темата. То е част от цялостното, пряко участие на партията от отделния член, през основните партийни организации, общинските и областни структури в процедурата за формиране на позиция за предстоящите президентски избори. С допитването се създаде възможност за определяне на модела и формата, а в предстоящата втора фаза, провеждането на общински конференции и до номинации за кандидат президент зад който да застане БСП. Активността е израз на отговорност и желание на нашите членове при вземане на важни за партията решения. Допитването беше тест и за организационният капацитет на всички нива.
-Резултатите показаха, че участвалите в допитването искат широка коалиция за предстоящите президентски избори. Предпочитанията са за левите партии от коалицията "БСП Лява България" , АБВ и Движение 21. Какъв е Вашия прочит?
Членовете на БСП показаха, чрез получените резултати висока степен на политическа култура. Осъзнаването на необходимостта от широка коалиция в подкрепа на кандидат президента е демонстрация на отношението ни към президентската институция. Ние и към момента в парламента, заедно с партии от левия спектър съставляваме коалицията "БСП лява България", формат посочен на първо място за партньорство и на предстоящите избори. Други варианти за разширяване на подкрепата на общ кандидат са АБВ и Движение 21. Към АБВ положително отношение за съвместно участие са маркирали в бюлетината около 50%. Това означава, че другата половина са против. Двете групи за мен са еднакво важни. Не мога да дам точна оценка в числа, но самият риск такъв формат на коалиция да отблъсне наши членове не е пренебрежим. Никога не знаем, когато печелим нещо, какво губим. Колкото до формацията на Татяна Дончева, в нейното изказване по темата е виден политически прагматизъм. Тя изрази неувереност от положителният ефект на коалиционно сливане, защото част от хората, чиято подкрепа има, не биха я дали за общ кандидат с БСП.
-Предпочитание ,като коалиционен партньор в допитването не получи ДПС. Изключва ли това подкрепа от тях?
Не е заличено огорчението от последното коалиционно управление с ДПС. Модела "КОЙ" се наложи от неща произтичащи от действия и кадрови предложения на функционери на ДПС. Това натовари БСП с тежко бреме на съпричастност. Обществото не повишава кредита на доверие към нас, въпреки провала на управлението на ГЕРБ. Това вероятно е мотива отразен в допитването. Нежеланието да носим чужди негативи. Подкрепата за даден кандидат президент е олицетворение на визиите на партиите за модела и принципа на държавно управление. В този смисъл ДПС трябва да изяви своят възглед и именно в предстоящите избори. От решението на ДПС в голяма степен зависивиси дали ще се запази концентрацията на властта в ръцете на една партия и една личност, или ще настъпи промяна. Вярвам, че ДПС ще прояви необходимата мъдрост.