ЕК ще посредничи за отпадането на визите между България, Румъния и Канада
Секция: ПОЛИТИКА
10 Юли 2016 13:00
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
ЕК ще посредничи за отпадането на визите между България, Румъния и Канада

/КРОСС/Европейският комисар по миграцията Димитрис Аврамопулос ще е домакин на тристранна среща между правителствени представители на Канада, България и Румъния, съобщиха от Европейската комисия в Брюксел.

Повод за срещата е намерението на двете държави-членки на ЕС да наложат вето на Търговското споразумение между европейската общност и Канада заради отказа на канадската страна да премахне визите за българи и румънци.

Тази седмица Брюксел предложи на държавите-членки на ЕС да подпишат споразумението за свободна търговия с Канада. В началото на юни месец обаче премиерите на България и Румъния Бойко Борисов и Дачиан Чолош обсъдиха възможността за обща позиция спрямо визовата политика на Канада.

Днес и утре в Брюксел на посещение по този повод е канадският министър на имиграцията Джон Маккалъм. В понеделник той ще се срещне с Йоан Драгош Тудораче, министър и началник на правителствената канцелария на Румъния, както и със зам.-министрите на външните и вътрешните работи на България Румен Александров и Филип Гунев. Очакванията са, че въпреки забележките си, двете страни-членки на ЕС, които не са част от Шенгенското пространство, ще ратифицират стратегическото Търговско споразумение с Канада.

В началото на годината канадските власти направиха минимално облекчаване на визовия режим спрямо двете балкански държави, но за момента Канада категорично е против отпадането им.

Опасенията са, че много българи и румънци биха се възползвали от отпадането на визите и биха заминали за Канада, за да търсят работа, а друга част ще се опитат да влязат в САЩ. За кратко в Брюксел се дискутира и възможността заради България и Румъния, ЕС да приложи визов режим и спрямо канадските и американски граждани, които искат да посетят Европа, но тази опция бе бързо отхвърлена.