Понижение на петролните цени към двумесечни дъна след опасения за нарастване на добивите в САЩ
Секция: ИКОНОМИКА
11 Юли 2016 16:07
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Понижение на петролните цени към двумесечни дъна след опасения за нарастване на добивите в САЩ

/КРОСС/ В началото на новата седмица цените на "черното злато" се понижават към двумесечни дъна, тъй като инвеститорите на пазарите на суровини акцентират върху данни, показващи поредно повишение на броя на активно действащите петролни сондажи в САЩ.

Петролните цени опитаха известна стабилизация през петъчната търговия, следвайки подновения риск-апетит на глобалните капиталови в резултат на доста силния доклад за състоянието на американския пазар на труда през юни, който сякаш не оправда опасенията за забавяне на растежа на водещата световна икономика.

В края на деня обаче компанията за петролни услуги Baker Hughes отчете скок на броя на активните американски сондажи за последната седмица с 10 броя до общо 351 броя. Това представлява нарастване на разработваните петролни находища за пета от последните шест седмици. Въпреки че функциониращите сондажи са все още далеч под техния брой от 645 година по-рано и с цели 78,2% под пика от 1609 броя от октомври 2014 година, тяхното скромно, но трайно повишение през последните седмици е сигнал, че американските производители на шистов петрол започват да се адаптират към все още относителни ниските цени около и под 50 долара за барел.

Това от своя страна може да доведе до опасения, че нарастването на американското производство ще постави под въпрос очакванията за ребалансиране на петролния пазар през втората половина на настоящата година, които бяха в основата на добрия отскок на цените на "черното злато" от техните 13-годишни дъна под 30 долара за барел, достигнати в края на януари/началото на февруари, към нивата около и над 50 долара за барел.

Днес фючърсите на американския лек суров петрол се понижават с 1,8% към ново двумесечно дъно от 44,53 долара за барел, а тези на на петрола сорт "брент" - с 1,73% към 45,90 долара за барел - най-ниско ниво от началото на месец май.

Несигурността около Brexit и как гласуването на британците за излизане от ЕС ще повлияе върху и без това нестабилното и плахо възстановяване на световната икономика също представлява спирачка пред едно по-трайно повишение на петролните цени над психологическото ниво от 50 долара за барел.

Дори поредни коментари през уикенда на енергийния министър на Саудитска Арабия - Халид ал-Фалих, че петролният пазар става все по-балансиран и в резултат на това има стабилизация на цените, не оказват подкрепа за "черното злато", тъй като инвеститорите и търговците изглеждат изнервени преди предстоящи важни данни от Китай за БВП и за международния търговски баланс, включващ и данни за китайския петролен внос през юни. Очаква се растежът на БВП на Китай да се забави през второто тримесечие до ново 7-годишно дъно от 6,6%, което да даде нови поводи за безпокойство относно състоянието на глобалната икономика и потреблението/търсенето на ценната енергийна суровина.

Ще продължат да се следят внимателно и редовните седмични данни за американските петролни запаси. Въпреки че данни на Енергийната информационна агенция (EIA) показаха свиване на запасите през седмицата до 1-ви юли с 2,2 млн. барела, петролните цени се сринаха в четвъртък с близо 5%, тъй като не се оправдаха прогнозите за по-голям спад, както и данните на Американския петролен институт ден по-рано, които показаха солидно понижение на петролните запаси за посочения период с цели 6,7 млн. барела.

Според последен анализ на инвестиционната банка Goldman Shachs, фючърсите на американския лек суров петрол вероятно ще опитат стабилизация в диапазона между 45 и 50 долара за барел през следващите 12 месеца.