България настоява да се ускорят процедурите за внос на храни и живи животни в Иран
Секция: ИКОНОМИКА
11 Юли 2016 17:51
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
България настоява да се ускорят процедурите за внос на храни и живи животни в Иран

/КРОСС/ България настоя да се ускорят четирите процедури за внос на пилешко месо, млечни продукти, мед и живи животни коне и магарета в Иран.

„Реално можем да изнасяме такива продукти. В момента обемът на стокообмена, над 52 милиона долара, основно се формира от търговията с пури и цигарени изделия. Положителната новина е, че иранската страна също прояви интерес от това да задълбочим сътрудничеството си в тази област, а на фона на големината и територията ни, ние примерно, произвеждаме едни немалки обеми", заяви след среща с колегата си в Техеран министърът на земеделието Десислава Танева.

България стартира процедура за износ на български пчелен мед за Иран. Министър Танева връчи писмо за стартирането й на своя колега Махмуд Ходжати, министър на земеделието за Ислямска Република Иран. Срещата между двамата министри се проведе в рамките на официалната правителствена делегация водена от министър-председателя Бойко Борисов.

По време на разговора Десислава Танева посочи, че производството на мед и пчелни продукти са с най-висок относителен дял на биопризводство - 20% у нас. Тя се обърна към своя колега за съдействие за по-бързото финализиране на вече започналите процедури за износ на българско птиче месо и млечни продукти за тяхната страна. „ Именно от тази възможност ще се възползват бизнес оператори и от двете страни", каза още министър Танева. Тютюнът и тютюневите изделия сред продуктите, които са добре познати и са с най-голям дял в търговските отношения между двете страни.

„Ние искаме доброто сътрудничество, което имаме да се задълбочи и да се разшири в областта на земеделието", каза министър Танева. „Това би довело до увеличаване на търговският стокообмен в аграрния сектор, които за последните три години бележи постоянен ръст", заяви българският министър. През 2013 година той е бил в размер на 3.139 млн. щатски долара, а през 2015 година общата му стойност е повече от 52 млн. щатски долара.

От своя страна Махмуд Ходжати отбеляза, че именно сега е моментът двете страни да постигнат по-задълбочени и конкретни сътрудничества в сектор „Земеделие". „За нас е важно да задълбочим сътрудничеството в областта на търговията, ветеринарните въпроси, растителната защита, сортоподдържането и семепроизводството. „В тази връзка много важно за нас е първо да подготвим необходимата база и да подпишем меморандум за сътрудничество" каза още той.

По време на срещата бяха обсъдени и възможностите за обмена на научен опит и изследванията. Министър Танева отправи покана към иранския си колега да посети България.