/КРОСС/ Българската Конституция съдържа текст, който забранява партиите на етническа и религиозна основа, но нито Конституцията, нито Законът за политическите партии дават легална дефиниция за етническа партия. Това каза в студиото на бТВ лидерът на ДОСТ Лютви Местан по повод отказът на съда да регистрира политическата сила.
За Местан мотивите на СГС са „скандално неприемливи" и не може да се говори за търсене на „духа на закона".
Решението, което беше обявено в края на миналата седмица, подлежи на обжалване в 7-дневен срок
Според него сегашната ситуация създава риск от съдебен произвол: „Ако критерият (за етническа партия - б.р.) е преобладаващ брой членове от един етнос, то всички български партии са етнически".
По отношение на самата абревиатура ДОСТ („приятел" - тр.), бившият председател на ДПС посочи, че думата е персийска и е дошла в българския език от турския. „Има редица други примери за регистрирани български партии, чиито наименования или абревиатури са чужди думи - „Атака", управляващата партия. На немски, английски, испански може, но когато е дума, навлязла в българския език от турския - не може. Нима турският език е език второ качество?", запита Лютви Местан.
Журналистката и политологът Александър Маринов се обединиха около тезата, че демонстрирането на турска връзка е попречило на проекта на Лютви Местан
Той нарече „комична" тезата, че е станал излишен след подобряването на отношенията между Турция и Русия.
„Както и да се развиват отношенията между Москва и Анкара, никой няма да промени отношението на нашата партия, че диалогът между Русия и Европа трябва да стъпи върху международното право (...) Русия се явява в ролята на агресор, на окупатор", заяви Местан.