Проф. Георги Близнашки: Конституцията трябва да се защитава
Секция: ПОЛИТИКА
12 Юли 2016 10:48
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Проф. Георги Близнашки: Конституцията трябва да се защитава

/КРОСС/„Преди 25 години България стана конституционна демокрация, преобразувахме всички демократични институции и сложихме едно ново начало. Тази конституция е най-високото интелектуално постижение в политиката ни и трябва да се защитава", коментира професорът по конституционно право и бивш служебен премиер Георги Близнашки по БТВ.

Сега действащата ни конституция е приета на 12 юли 1991 г. Тя е четвъртата в историята ни - след Търновската от 1879 г., Конституцията от 1947 г. (т.нар. Димитровска), и Конституцията от 1971 г. (т.нар. Живковска).

„Тези, които искат Велико народно събрание по същество имат скрит мотив - президентската република, водени са от убеждението, че един силен човек може да въведе ред ( ...) България е конституционна демокрация.

Референдумите, които напоследък се лансират, пък целят да разбият Конституцията - не може да има референдум, с който да бъдем задължение да ходим със зелени гащи. Тази идеология на радикалната демокрация е недопустима в конституционния и правов ред в България", каза още Близнашки.

Запитан дали комунисти са участвали в писането на новата ни конституция , той отговори утвърдително. „Естествено, но и опозицията идва от същите среди", добави той.

Основната атака срещу Конституцията пък се води от децата на номенклатурата, категоричен беше професорът.

„Най-голямото доказателство за предимствата на тази Конституция е, че е изключително ефективна. Всички политически кризи намериха решение в нейните рамки. Тази конституция е жизнеспособна и не трябва да се отхвърля с лека ръка", призова юристът.

Проф. Близнашки коментира и думите на Лютви Местан, предишният гост в студиото на „Тази сутрин" по БТВ.
Професорът обясни и защо в Конституцията няма дефиниция на „етническа партия":

„Защото етносът и религията са предмодерни фактори, характерни са за една предходна епоха и идеята е да не се допусне използването на етноса и религията за политически цели."

Според него съдията, отказал регистрацията на новия политически проект на Местан - ДОСТ, трябва да бъде поздравен за компетентната позиция.

„Не може да си позволиш да обикаляш страната, придружен от турския посланик и да използваш демонстративно турски език", коментира Близнашки.

Според него, също така, прекалено често и прекалено много чужди посланици се намесват във вътрешните работи на България.