/КРОСС/„Преди 25 години България стана конституционна демокрация, преобразувахме всички демократични институции и сложихме едно ново начало. Тази конституция е най-високото интелектуално постижение в политиката ни и трябва да се защитава", коментира професорът по конституционно право и бивш служебен премиер Георги Близнашки по БТВ.
Сега действащата ни конституция е приета на 12 юли 1991 г. Тя е четвъртата в историята ни - след Търновската от 1879 г., Конституцията от 1947 г. (т.нар. Димитровска), и Конституцията от 1971 г. (т.нар. Живковска).
„Тези, които искат Велико народно събрание по същество имат скрит мотив - президентската република, водени са от убеждението, че един силен човек може да въведе ред ( ...) България е конституционна демокрация.
Референдумите, които напоследък се лансират, пък целят да разбият Конституцията - не може да има референдум, с който да бъдем задължение да ходим със зелени гащи. Тази идеология на радикалната демокрация е недопустима в конституционния и правов ред в България", каза още Близнашки.
Запитан дали комунисти са участвали в писането на новата ни конституция , той отговори утвърдително. „Естествено, но и опозицията идва от същите среди", добави той.
Основната атака срещу Конституцията пък се води от децата на номенклатурата, категоричен беше професорът.
„Най-голямото доказателство за предимствата на тази Конституция е, че е изключително ефективна. Всички политически кризи намериха решение в нейните рамки. Тази конституция е жизнеспособна и не трябва да се отхвърля с лека ръка", призова юристът.
Проф. Близнашки коментира и думите на Лютви Местан, предишният гост в студиото на „Тази сутрин" по БТВ.
Професорът обясни и защо в Конституцията няма дефиниция на „етническа партия":
„Защото етносът и религията са предмодерни фактори, характерни са за една предходна епоха и идеята е да не се допусне използването на етноса и религията за политически цели."
Според него съдията, отказал регистрацията на новия политически проект на Местан - ДОСТ, трябва да бъде поздравен за компетентната позиция.
„Не може да си позволиш да обикаляш страната, придружен от турския посланик и да използваш демонстративно турски език", коментира Близнашки.
Според него, също така, прекалено често и прекалено много чужди посланици се намесват във вътрешните работи на България.