Референдум не като другите
Секция: Коментари
12 Юли 2016 12:22
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Референдум не като другите

/КРОСС/ Не за първи път в БСП се провежда референдум (общопартийно допитване) по основен (или възлов) проблем за развитието на партията или за партийната политика. Достатъчно е да напомним преименуването (от комунистическа в социалистическа) на една от дългия списък партии (повече от 200!), съществуващи според регистрацията си. БСП не е особена или повече от другите партии. Нямам предвид нейната историческа същност (вече 125 години). Нито броя на членовете й (повече от 100 хиляди, отделно са онези, които изповядват социалистически идеи). Особеното и уникалното на БСП е, че тя е партия на социалистическата идея, партия на идеи за качествено ново общество, за радикална промяна в производствените и обществените отношения.
Но в този референдум има нещо принципно ново. Ръководството се съветва с цялата партия за това с какви партии и социални групи ще търси своите кандидатури за предстоящите избори за президент. Не е толкова съществено да се отстрани сегашният действащ президент. Той така вече обезсмисли президентската институция, че сам се отказа от участие в ново състезание за доверието на избирателя. Защото от новия наш президент се иска да възстанови престижа на институцията, независимо от споровете дали такава институция е нужна.
Това не е единствената новост. Като сравнявам участието на партийните членове в гласуването, виждам огромен процент на гласувалите, и то в началото на летните отпуски. Познавам "закръгляването" на много резултати и честите "надписвания", за да се изпълнят предписаните проценти. Те не само изкривяваха, направо фалшифицираха картината, заблуждаваха дори за броя на партийните членове. Сега, след като през 2015 г. стана ясен точният състав на партията, данните от допитването може да се смятат за относително верни. Така че отговорът на партията е безспорен.
Вярно е, че резултатите не са съществено нови. Ясно е общото недоволство от "достлука" с ДПС и разочарованията в резултат на претенциите при общото управление. Всички подробности тук са излишни. Картината с "Атака" е от друг тип, но не различна по резултат, дори вън от идейните различия. Става ясно, че предварителни съгласувания с тези две партии нашите членове не препоръчват. За всички социалисти и симпатизанти, особено за ръководството, тези препоръки са ясни и не нови. Но друго е да има официално и документирано становище.
Друг въпрос обаче заслужава специално внимание. Изборът на председател на партията бе убедителен, но без препоръка от предишния председател, а в състезание с него. Това е новост. Всички помнят, че Виденов бе официално подкрепен от Лилов, Станишев бе предложен от току-що избрания президент и бивш председател Първанов. Въпреки приемствеността с този вот се дава общопартийно потвърждение както на новия председател, така и на новото Изпълнително бюро. Независимо от това, че по-голямата част от членовете на ИБ са добре известни партийни дейци, те все още не са видени в действие като колектив. Това изисква време.
В тази обстановка подборът на кандидатската двойка, независимо от проведения референдум, е отговорност и на Изпълнителното бюро, и на Националния съвет. НС дискутира върху подготвени решения, рядко върху варианти. Така по правило и на базата на досегашния опит, решението е дълг и отговорност на ИБ. Кандидатската двойка ще се определи в близките седмици, но решението на референдума малко помага. Необходим е анализ на общата обстановка (степен на изхабеност не само на действащия президент; точна оценка на гласовете, които ще се групират около БСП; разпад на днес управляващите и евентуално отклонение към нас на части от подадените гласове за десни кандидати, неуспели на първия тур; преструктуриране на негласувалите и т.н.) Всичко това е важно за точното формулиране на целта на нашето участие в изборите - наши президент и вицепрезидент или постигане на определен (но точно) количествен резултат. Битката трябва да се оцени при два изхода и ще бъде грешка да се смята за загуба, ако не се постигне избор на нашата двойка. В този ред на мисли - не бива да се оценява ИБ и отделни негови членове само по крайния резултат. Нека не оприличаваме това Изпълнително бюро на камикадзе.
Трудно е да се направи пълна и вярна оценка на изборните намерения на нашия избирателен корпус - често непредвидим, променлив и нелогичен. Промяната започна още в последните два месеца на м.г. Данните за електоралните намерения бележат видим растеж, тези за ГЕРБ намаляват, а като цяло все още не се преодолява "разпиляването" на гласове. Очевидно ще има балотаж между ГЕРБ и БСП. Ще има още кандидати, които няма да достигнат до втория тур, но ще имат електорат, който ще се преразпределя. Такъв анализ е труден, рисков и свързан с много неясноти. Той ще бъде толкова по-точен и достоверен, колкото по-целенасочени и по-честни са преките преговори, които ИБ започва в рамката, която партията зададе на своето ръководство.
Левите и патриотичните сили имат ресурс да спечелят изборите за президент. Нужна е добра организация и много мисъл - в цялата партия, и особено около и в ръководството. Нека във всяка организация на БСП, във всеки съвет, на всяка сбирка на социалисти, симпатизанти и хора с желание за промяна твърдо да звучи: БСП се явява на тези избори, за да ги спечели!

Коментар на проф. Владимир Топенчаров, член на БСП от 1954 г.; член на ИБ на ВС на БСП (1994-1996); депутат от БСП в 37-мо НС
Източник: в. "Дума"