ЕК намали прогнозите за икономическия растеж в еврозоната и Великобритания след Brexit
Секция: ИКОНОМИКА
12 Юли 2016 15:09
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
ЕК намали прогнозите за икономическия растеж в еврозоната и Великобритания след Brexit

/КРОСС/ Европейската комисия е поредната официална институция, която направи низходяща ревизия на прогнозите си за икономическия растеж в еврозоната и Великобритания след вота на британците за напускане на Европейския съюз на проведения в края на миналия месец ключов референдум.

Според предварителни оценки на ЕК, представени от европейския комисар по икономическите и финансовите въпроси Пиер Московиси пред финансовите министри от еврозоната, Великобритания ще бъде по-силно засегната от решението за Brexit, съобщава агенция Reuters.

Комисията очаква, че общото негативното влияние върху британския брутен вътрешен продукт ще бъде в размер между 1% и 2,5% през 2017 година. Трябва да се има предвид, че предишните прогнози на ЕК бяха за растеж на британската икономика с 1,8% през тази и с 1,9% през следващата година, което означава, че нейните нови оценки на изключват възможността за рецесия.

В същото време икономическият растеж в еврозоната вероятно ще бъде намален с между 0,2% и 0,5% през 2017 година в резултат на изхода от британския референдум, посочи Московиси на проведената в понеделник среща на Еврогрупата. През май ЕК прогнозира растеж на БВП в еврозоната с 1,6% през тази и с 1,8% през следващата година.

Трябва да се има предвид, че в края на миналата седмица МВФ също отчете потенциалното негативно влияние от Brexit и намали своите прогнози за растежа на еврозоната до 1,6% от 1,7% за 2016-а и до 1,4% от 1,7% за 2017-а година

От своя страна ЕЦБ прогнозира преди дни, че Brexit може да намали общия икономическия растеж в региона в рамките на следващите три години с между 0,3% и 0,5% спрямо предишните прогнози на банката.

Финансовите министри от еврозоната, които вчера се срещнаха в Брюксел, също изразиха безпокойство, че несигурността относно бъдещите отношения на Обединеното кралство с ЕС представлява основен икономически и финансов риск за региона, съобщава The Wall Street Journal.

Изданието цитира Пиер Московиси, който е посочи пред Еврогрупата, че вотът Brexit e изненадал финансовите пазари и е довел до значително увеличаване на икономическата несигурност. Колкото по-дълго продължава тази несигурност, толкова тя ще струва по-скъпо на нашата икономика.

Разбира се, че в момента има висока степен на несигурност относно икономическия и политически ефект в рамките на еврозоната от това решение на британците, е заявил на срещата и председателят на Еврогрупата Йерун Дейселблум.

Една от най-големите икономически заплахи произтича от несигурността по основния въпрос: какви в крайна сметка ще бъдат бъдещите отношения на Великобритания с ЕС и респективно с еврозоната, за която Обединеното кралство е основен търговски партньор. Години с малка или никаква яснота относно тези бъдещи взаимоотношения вероятно ще възпрепятстват инвестициите и ще окажат допълнително напрежение на финансовите пазари, посочват пред WSJ участници на вчерашната среща във Брюксел.

Никой не се нуждае от дълъг период на несигурност - нито Великобритания, нито Европа, заяви след срещата австрийският финансов министър Ханс Йорг Шелинг. Несигурността не е добра за капиталовите пазари, което не е добре за ЕС, допълни той.

В същото време, евроскептичните партии в някои страни от ЕС настояват за аналогични референдуми в техните собствени държави и това подчертава рисковете за възможен политически заразен ефект от британския вот върху останалата част на съюза.

Днес трите водещи икономически институти на Германия (Ifo), на Франция (Insee) и на Италия (Istat) представиха своите последни съвместни прогнози за растежа на икономиката на еврозоната, като и те предупредиха, че несигурността след гласуването за Brexit вероятно ще навреди на растежа в региона поне в краткосрочен план.

Последиците в краткосрочен план от решението на Великобритания да напусне ЕС вероятно ще бъдат ограничени до последното тримесечие на 2016-а година с оглед на отражението главно върху каналите за търговия. Последиците в дългосрочен план обаче ще зависят до голяма степен от вида на споразумението, което ще бъде постигнато между бившите партньори, се посочва в общия анализ на Ifo, Insee и Isat.

Въпреки рисковете, свързани с Brexit, водещите европейски институти очакват повишение на БВП на еврозоната с 0,3% през второто тримесечие след изненадващо силния растеж с 0,6% в началото на годината, след което може да има дори известно ускоряване на икономическата експанзия с 0,4% през третото тримесечие, преди ново забавяне на темпото на растеж до 0,3% в края на годината.

За цялата настоящата година те очакват икономически растеж в региона от 1,6 на сто - малко по-добър от предишната им прогноза през април за растеж с 1,4 на сто.

Инфлацията се очаква да нарасне слабо през останалата част на годината, което ще доведе до повишение на индекса на потребителските цени (CPI) с 0,3% през цялата година.

Според последният доклад на трите водещи института, потреблението в еврозоната се очаква да остане основен двигател на растежа, подкрепено както от ниската инфлация, така и от по-добри условия на трудовия пазар.