/КРОСС/ Икономиката на Италия ще нарасне с по-малко от процент през тази година и ще отбележи много слабо ускорение през 2017 година в резултат на решението на Великобритания да излезе от Европейския съюз и рисковете, които по-слабите банки в страната представляват за цялата италианска банкова система, посочва Международния валутен фонд в своя последен анализ за състоянието на третата по сила икономика в еврозоната, цитиран от агенция Reuters.
Според МВФ резултатът от референдума във Великобритания през миналия месец засилва нестабилността на финансовите пазари и увеличава рисковете за влошаване на италианската икономика.
Поради това фондът вече очаква нарастване на БВП на Италия с "малко под 1% през 2016 година и с около 1% през следващата година" при предишни прогнози от края на май за растеж с 1,1% през тази и с 1,3% през 2017 година.
След новината за Brexit водещата организация на италианските работодатели Cofindustria също намали своите перспективи за икономиката на страната и вече очаква растеж от едва 0,8% през тази и от едва 0,6% през следващата година.
МВФ отбеляза, че едва към 2025-а година Италия ще се върне към предрецесионните си нива на растеж от преди глобалната финансова криза през 2008-а година. За същия период обаче, останалите партньори на страната от еврозоната се очаква да надминат предкризисните си нива на растеж с между 20% и 25%, допълни фондът.
Властите в Рим са изправени пред значителни предизвикателства. Поради това е необходимо засилване на икономическото възстановяване, за да се намали по-бързо все още високата безработица, като в същото време трябва да бъдат създадени буфери, включително чрез подобряване на проблемните финансови баланси на банките и решително намаляване на прекалено високия публичен дълг, се посочва в доклада.
МВФ също така отбелязва, че "рисковете са по-скоро неблагоприятни", визирайки серия нерешени въпроси, включващи лошото качество на италианските банкови активи, колебанията на финансовите пазари и негативното въздействие на забавящата се глобална търговия върху износа на трета по сила икономика от еврозоната.
Ако тези рискове се материализират, слабият растеж на Италия може да навреди съществено както на европейската, така и на световната икономика с оглед на значителна системна тежест на страната, предупреждава фондът.
МВФ подчертава, че италианските банки, които са обременени с лоши кредити за около 360 млрд. евро и чиито акции се обезцениха с повече от 50% през настоящата година представляват особено сериозна заплаха за икономическите перспективи пред страната.
Ако не бъдат адресирани своевременно проблемите с качеството на активи и рентабилността, проблемите на по-слабите банки в Италия могат в крайна сметка да натежат върху останалата част от банковата система, предупреждава фондът в своя последен доклад.
Шефът на италианската мисия на МВФ - Риши Гоял, отбеляза, че ако европейските банкови стрес-тестове покажат, че е застрашена финансовата стабилност, има възможност Италия да използва публични средства за рекапитализиране на закъсалите банки. До каква степен може да се направи това, без да се задействат новите европейски правила за спасяване на дадена банка за сметка на поемане на загуби от страна на инвеститорите, ще зависи от преговорите между Италия и официалните оторизирани власти от ЕС, допълни Гоял.
Според МВФ публичният дълг на Италия, който е най-високия в еврозоната след този на Гърция, няма да се понижи през тази година, каквато е целта на правителството на премиера Матео Ренци. В прогноза, направена преди резултатите от референдума на Великобритания, фондът посочи, че италианският дълг ще удари през настоящата година ново рекордно ниво от 132,9% от БВП спрямо предишния исторически връх от 132,7%, достигнат през 2015 година.