/КРОСС/Решението на съда, което не е окончателно, касае само постановлението, с което повишението е влязло в сила. Дори и да се приеме такова решение на следваща инстанция, то няма ретроактивно действие. Това заяви в ефира на Нова телевизия регионалният министър Лиляна Павлова по повод решението на Върховния административен съд за приемането на Постановлението на Министерския съвет за тарифата за винетните такси.
"Цената и стойността на винетките ще са тези, които са. Съдът не отменя за назад, а говори за напред. Той може да инструктира да се приеме наново цената, спазвайки се някаква друга процедура. Ние изобщо не сме в хипотеза да отпаднат новите цени на винетката. Тричленката дори няма единомислие", посочи Павлова.
Тя обясни, че това постановление е прието от Министерски съвет, съгласувателната процедура е спазен и всеки акт е качен на сайта на Министерски съвет за обсъждане, което значи, че доводите на съда не са обосновани.
И все пак, жалбата е по процедурата на приемане, а не по цената на винетките, добави Палвола.
Според нея има три хипотези - втората инстанция да потвърди решението на тричленния състав, да приеме нашите аргументи и да отмени това решение или да го върне за ново разглеждане на тричленен състав.
Министър Павлова обясни, че средногодишно са необходими 600 млн. лв. за поддръжка на пътната инфраструктура, а за да могат да бъдат покривани напълно, цената на стикерите трябва да бъде двойно по-висока от сегашната.
Преди приемането й разгледахме няколко сценария - да запазим старата цена, да я увеличим до 100 лв. или да определим цена от 150 лв., с която ще бъдат събирани много повече средства. Именно заради социалния фактор от трите предложения е избран средният вариант с оптимална цена, обясни тя.
Павлова обясни, че ТОЛ такса автомобили няма да плащат. Тя ще е само за камионите и тежкотоварните автомобили. Колите ще останат на електронни винетки, а камери ще засичат дали водачите се движат правомерно по магистралата.