Според проучване на framar.bg – над 44% не могат да различат фалшив от оригинален лекарствен продукт
Секция: Здраве
18 Юли 2016 17:18
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Според проучване на framar.bg – над 44% не могат да различат фалшив от оригинален лекарствен продукт

/КРОСС/Според статистически  данни в световен мащаб, всяко пето лекарство, закупено от пациент, е „фалшиво". Ако запитаме дословно действащия Закон за лекарствените средства за значението на понятието: „Фалшив лекарствен продукт" е лекарствен продукт с посочени върху продукта, върху първичната или друга опаковка, или в листовката, неверни данни за неговите идентичност (напр. подвеждащо твърдение относно името, състава, количеството на активното вещество в дозова единица или други елементи), история или произход (напр. подвеждащо твърдение относно производителя, държавата, в която е произведен, държавата на произход или притежателя на разрешението за употреба). Фалшивият лекарствен продукт може да съдържа правилните съставки или други съставки, да не съдържа активно вещество, да съдържа активно вещество в различно от правилното количество или да е с фалшифицирана опаковка. Законно разрешените за употреба лекарствени продукти, с отклонения в качеството или такива с несъответствия с изискванията на добрата производствена практика и/или добрата дистрибуторска практика, следва да се разграничават от фалшивите лекарствени продукти."

Според резултатите от статистическо проучване / контролна група от 1270 участника от цялата страна/, провеждано на страниците на www.framar.bg, над 44% от потребителите в България нямат никаква идея как да различат оригиналния и фалшивия лекарствен продукт. Други 34% смятат, че биха го различили единствено по ефекта върху заболяванията. Високите проценти показват много ниското ниво на информираност и обща грамотност по повод възможните фалшиви продукти онлайн и офлайн.

Съвсем логично, 84 % твърдят, че само са чували, но никога не са виждали такива лекарства. Едва 16 % заявяват, че лично или техни приятели/роднини са попадали на такива продукти.

Като основен източник за разпространение се смятат интернет /44%/ и черният пазар /28%/, като аптеките се възприемат за относително „чисти" - едва 5% проявяват съмнение, че там би могло да има фалшиви лекарствени средства.

Участвалите в анкетата си признават, че не проверяват за легитимност онлайн аптеките, от които купуват. 52% не знаят как да го направят, а допълнителни 11% се доверяват сляпо.

Припомняме, че от доста време ИАЛ въведе обозначителни знаци за всяка онлайн аптека, които да са гарант за нейната легитимност, както и за доброто качество на продуктите вътре.

Интересно е, че 53% желаят да уведомят контролните органи и ИАЛ при всяко свое евентуално съмнение, въпреки че доста голяма част /24%/ просто предпочитат да им се върнат парите и да не ескалират въпроса на по-високо ниво.

Едва 21% биха завели дело срещу търговец на фалшиви лекарствени продукти, като броят им скача на 31%, ако намерят подкрепа от правозащитна пациентска организация. Твърди 35% смятат, че няма никакъв смисъл във водене на такива дела.

Въпреки многото сигнали и общественото мнение, в България няма целенасочена политика за превенция употребата на фалшиви лекарства, като не се говори дори и за най-елементарните неща - като регистър на продуктите с описания на таблетките, опаковките, което би позволило и информиран избор за всеки потребител. Сериозен процент  - над 55% - биха проверявали преди или по време на покупка. Още 45% биха проверявали там при всяко съмнение.

Вредата от „фалшивите продукти" е сериозна и не бива да се подценява, най-малкото защото не спомагат за провеждане на правилно лечение, което води до хронифициране на заболявания, без положителен ефект дори и при дълга терапия. Неконтролираният състав и пропорции на тези медикаменти могат да бъдат вредни за здравето, а това е особено валидно за закупени „на черно" и в интернет лекарствени форми. Държавните контролни органи са длъжник на обществото, заради системното непровеждане на обучителни кампании, които да повдигнат нивото на информираност в пациентите, както и да ги обучат за техните права.

Източник: www.framar.bg