Трябва ни президент, който да води балансирана външна политика, а ГЕРБ да поеме отговорност за действията на сегашния
Секция: Интервюта
19 Юли 2016 09:15
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Трябва ни президент, който да води балансирана външна политика, а ГЕРБ да поеме отговорност за действията на сегашния

/КРОСС/ Евгени Кирилов, бивш депутат, евронаблюдател от България в периода 2005 - 2006, евродепутат от 2007 до 2014 година, в интервю за КРОСС

Г-н Кирилов, след опита за атентат в съседна Турция, официалната информацията за това какво се случва ще бъде дадена едва днес от службите, МВнР и МВР. Посланикът ни в Анкара Надежда Нейнски заяви, че е получила изрична забрана от министъра на външните работи Даниел Митов да не дава публични изявления, заради което бяха отправени призиви за оставка на министър Митов и за отзоваването на посланик Нейнски. Логична ли е липсата на официална информация в тази ситуация?  

В общи линии струва ми се, че позицията беше нормална за тази ситуация в Турция. Лично мен ме изненада тази забрана нашият посланик в Анкара да прави каквито и да е изявления. По същество всеки един посланик би трябвало да има този капацитет да се ориентира в ситуацията и аз мисля, че г-жа Нейнски, още повече и като бивш министър, притежава този капацитет. За мен е много непрофесионално и паническо да се забранява всякакъв контакт с медиите. Трудно разбираемо е и това показва класата на нашия външен министър. и призивите за оставка ми се струват логични.

Каква позиция трябва да заеме България в тази ситуация, в която Турция изостри отношенията си с партньорите си?

България, разбира се, от една страна, трябва да се съобразява със ситуацията и с нейното развитие, естествено, и да участва в сформирането на мнението на ЕС, защото и там има някакви различия в оценките. Но като цяло ние трябва да изразяваме и нашата позиция като съсед. В това аз не виждам нищо сложно. Ние сме заинтересовани да имаме като съсед една приятелска, стабилна, демократична Република Турция. Точка. Още повече, че на този етап смятам, че това е достатъчно и би било добре и парламентът да приеме една подобна декларация.

Смятате ли, че с опита за преврат и с връщането на смъртното наказание Турция пропиля шансовете си за европейско бъдеще?

Тук не става дума за членство в Европейския съюз. Турция членува в Съвета на Европа и съответно в Парламентарната асамблея на Съвета на Европа и там нещата спрямо Европейската харта на човека са пределно ясни. Но на този етап не мисля, че има нужда да изразяваме някаква особена позиция, все пак трябва да изчакаме да висим дали Турция ще се съобрази със свои ангажименти към Съвета на Европа, където е пълноправен член. Мисля, че трябва да изчакаме.

Като съседна страна мисля, че е най-редно да изразим най-общо нашето отношение именно за една стабилна и демократична съседка и да призоваваме властите към диалог, и с опозицията, и с гражданското общество, за стабилизиране.  Все пак трябва да имаме разбиране, че след един такъв въоръжен метеж нещата са доста сложни, нужно е време. От тази гледна точка има и доста организации, в които ще се оформи общо мнение относно самия процес на стабилизация.

Казахте, че смятате призивите за оставка на Даниел Митов за основателни. БСП ясно критикува водената от него външна политика и на фона на предстоящите президентски избори говори за кандидат за „Дондуков" 2,      който освен да е авторитетна и обединяваща българските граждани фигура, да е и човек, който ще води балансирана външна политика.  На фона на случващото се в Европа и в Турция какъв президент трябва да търсим?

Струва ми се, че това вече е изразено и в документите на БСП, и от нейната лидерка, няма нужда те да се пречупват обезателно през призмата на Турция. Така, както са изразени намеренията да се издигне кандидат, който да води наистина една умерена, балансирана външна политика, съобразена, естествено, с съюзнически задължения, но естествено и с интересите на България, са достатъчно пределно ясни. Пределно ясна е и позицията, че ГЕРБ трябва да поеме отговорност за действията на сегашния президент, защото като политическа партия те го издигнаха и те трябва да носят съответната политическа отговорност.

Вие получихте номинации за президент в Русе...

Имам достатъчно реалистично мнение за себе си, мога само да благодаря на хората, които са проявили подобна инициатива. Ние трябва да търсим президент, който е балансиран и от гледна точка на партийните пристрастия, тоест човек, който може да получи много по-широка подкрепа и това беше споделено и от самите наши членове в допитването. Така че мога да изразя само благодарност за доверието и да кажа, че трябва да търсим обединяваща фигура.

Вече се проведе първият кръг от разговори на БСП С АБВ, Движение 21 и други партии за обща лява кандидатура. Смятате ли, че преговорите ще завършат с успех?

Аз съм оптимист. Смятам, че това е възможно. Ако някъде се появят затруднения, преди излъчването на кандидатурите, това ще бъдат минимални затруднения. Да се надяваме, че във втория тур ще получим още по-силна подкрепа.