Съборът в Рожен - от родови срещи на родопчани до "ден година храни"
Секция: Анализи
19 Юли 2016 11:13
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Съборът в Рожен - от родови срещи на родопчани до "ден година храни"

/КРОСС/ След 9-годишно прекъсване, миналата година беше възроден съборът на Роженските ливади в Родопите. Организаторите му и община Смолян искаха да има такъв фестивал на всеки 4 години. Заради огромния интерес към фолклора и българските традиции, които привлякоха гости от цял свят, съборът влезе в календара и за тази година.

Миналото лято на Роженските ливади дойдоха над 400 хиляди гости и участници. Тази година събитието събра над 100 000 души през трите дни.

Голяма част от тях обаче се върнаха разочаровани заради комерсиализацията на събора. 

Разочарована е и народната певица Валя Балканска.

Валя Балканска няма да участва на следващия събор в Рожен. Народната певица е разочарована от комерсиализацията на събитието.

"Дълбоко в душата си ме боли това нещо, защото изместваме всичкото от истинското. Ние вкарваме чужди елементи, те не са нужни на нас", заяви изпълнителката на песента, която обикаля в Космоса - "Излел е Дельо хайдутин".

Балканска не крие гнева си от видяното в тазгодишното издание на събитието.

"Аз мога и на колене и на ръце да се влача, когато е за българщината, когато е за доброто, когато е за истинското. Аз пак ще повторя, устата ми се обърна наопаки от яд като виждаш такива комерсиални неща", сподели изпълнителката.

От родови срещи на родопчани сега съборът няма нищо общо с Родопите. Ще се върна, когато отново започне да го прави родопчанин, иказа тя. 

Роженският събор има над стогодишна традиция. Първият събор е организиран през 1898г. Идеята е дадена от отец Ангел Инджов - свещеник в с. Соколовци. Той призовава енориашите си да почетат всички светии на роженските параклиси в Деня на св. Пантелеймон - 27 юли, при параклиса "Св. св. Кирик и Юлита", където и до днес се провежда съборът. На Рожен се правят все повече родови и дружески срещи на изселени във вътрешността на страната родопчани. Днес символ на събора е самобитният гайдарски оркестър "Сто каба гайди", основан през 1961г. Гайдарите, които вземат участие в оркестъра, са от различни родопски села. Те се събират в навечерието на събора и правят една-единствена обща репетиция.

Роженският събор дава възможност за изява на множество знайни и незнайни родопски изпълнители. Именно от Рожен излита и песента "Излел е Дельо хайдутин" в изпълнение на Валя Балканска, за да кацне на борда на космическата станция "Вояджър", наред с музиката на Бах, Бетовен и Моцарт.

В годините Роженският събор се превръща в общонационален и става събор-надпяване на българската народна песен. От всички краища на България се събират народни изпълнители и инструменталисти, които се надпяват и надсвирват на няколкото сцени на най-големия фестивал на народната песен в България. Съборът продължава два дни. Открива се с химна на Родопите "Бела съм, бела, юначе" под съпровода на "Стоте родопски гайди". Кулминацията на надпяването е гала спектакълът "Звезден Рожен"- вечерта на първия ден.

Днес обаче събитието е повече с комерсиална цел. Легловата база в района се резервира от месеци. А в първия ден на събора и ден по-рано - хаос и километрични опашки на пътя за Рожен. Цените - космически, почти двойни на миналогодишните.