Инвестициите у нас през 2016-а – по-зле от годината на „Виденовата зима“
Секция: БЪЛГАРИЯ
19 Юли 2016 15:12
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Инвестициите у нас през 2016-а – по-зле от годината на „Виденовата зима“

/КРОСС/Не са дооценени средносрочните рискове за икономиката ни, отчете Фискалният съвет. Инвестициите през 2016 са под нивото на инвестициите от 1996, по-известна като „Виденовата зима".

В икономиката ни не се правят инвестиции, подчерта финансистът Любомир Дацов, член на съвета. Инвестициите са вътрешно предизвикателство за страната ни.
Трябва да се облекчат тежестите върху малкия и среден бизнес, съветва Фискалният съвет.

Дацов подчерта, че е направено становище на Конвергентната програма на страната. Липсват задълбочени анализи на 3-годишната фискална програма. Липсва информация за конкретните разходни политики, констатирал е Фискалният съвет.

Качеството на средносрочните макроикономическа и финансова прогноза може да се подобри. Имало сериозни разлики между отделните макроикономически показатели. Оценката на пролетната макроикономическа прогноза е реалистична в краткосрочен план.

Рисковете за икономиката са недооценени в средносрочен план, подчерта Дацов. Не се отчита забавянето в световния икономически растеж.

23% е спадът на износа към трети страни. Растежът за 2016 ще варира между 1,8-2,5%, изтъкна още Любомир Дацов.
Нараснал е рискът за колапс на някои икономики в Южна Америка.

В същото време Фискалният съвет хвали данъчната ни система. Тя била сериозно предимство за страната. Можело обаче да се подобрят условията за правене на бизнес у нас.

През 2017-2018 съветът очаква повече приходи от осигуровки. Още 0,3-0,4% от БВП можем да съберем още от данъци. Имало резерви за това, което означавало, че може да се съберат още около 400 милиона лева.

Българският бюджет е ниско рисков бюджет, отчете още Любомир Дацов. Такава оценка ни е дадена и от ЕК.

Сайт, правилника за дейността и организацията на работата си, оперативен план за 2016-2017, както и трима експертни сътрудници, отчете иначе съветът за 8 месеца от създаването си.

Успял да приеме процедури за обмен на информация с вътрешни и външни институции, както и процедура за изготвяне на становища и др. документи. Съветът успял да подпише и няколко меморандума за обмен на информация. Такива са подписани с МФ и НОИ.

Фискалният съвет е станал член и на Независимите фискални съвети от ЕС. В Брюксел родните финансови експерти представили дейността си. Срещи са проведени и с експерти на Световната банка.

Нашият съвет се оказва най-работоспособен, защото другите фискални съвети започвали ефективна работа в края на първата или втората година от създаването си, стана ясно от пресконференцията на членовете на Фискалния съвет.