Американски журналист разказа за русофобските методи в западните медии
Секция: СВЯТ
20 Юли 2016 09:16
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Американски журналист разказа за русофобските методи в западните медии

/КРОСС/ Западните издания използват няколко шаблонни метода, за да представят Русия в публикациите си като изостанала и агресивна държава, пише в блога си бившият член на пресслужбата на Олимпиадата в Сочи и автор на книгата „Русофобия“ Доминик Басулто.

Журналистът е събрал няколко примера от корици, които носят ярко изразен антируски характер, в своеобразен „мастер-клас“ на редакторите в медиите.

Не може без мечката

На фона на украинската криза и напрежението в руско-американските отношения стандартната корица на западното издание трябва да бъде украсена с мечка, пише Басулто. При това мечокът трябва да има колкото се може по-агресивен вид, а още по-добре – кръвясали очи, ожулвания и рани.

Путин – печелившият вариант

За западните читатели образът на Русия е неразделно свързан с Путин, отбелязва журналистът. Редакторите на авторитетните издания не изпускат случай да покажат руския президент в образа на „злобен съветски разузнавач“, кроящ заговор срещу целия свят.

Друг вариант на корица с образа на руския лидер изобразява Путин като навъсен и сърдит диктатор. В очите на читателите непременно трябва да изникне образът на Русия като „печална пустош, покрита със сняг и лед“.

Освен това, пише още Басулто, отлично съчетание за корица на русофобско издание е съчетанието на лидера със символите на Русия: президентът, танцуващ балет, или като състезател по фигурно пързаляне. Подобни корици с охота са използвали издания като The New Yorker, The Economist и др.

Изопачаване на реалността

Журналистът отбелязва и още един печеливш символ на Русия – Матрьошката, имаща за цел да покаже загадъчността на страната. Но, пише авторът, може да се използва и за представяне на вековната давност, в която Русия е чудовищна сила представляваща опасност за целия свят. На корицата може да се вмъкнат още и руски танкове и друго оръжие.

Представянето на Русия като огромна и недодялана държава започва още от  XVI в., когато Западът е знаел малко за тази земя, заключава авторът. В подобни корици проблясва само едно – русофобията.