NI: Близостта на Гърция с Русия подкопава единството на НАТО
Секция: СВЯТ
20 Юли 2016 09:29
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
NI: Близостта на Гърция с Русия подкопава единството на НАТО

/КРОСС/ Гръцкото правителство на Алексис Ципрас успя да установи удивително близки отношения с Кремъл, което е тревожен сигнал за НАТО и Евросъюза, пише The National Interest, цитиран от “Руски дневник”.

Изданието подчертава стратегически важното географско положение на Гърция, както и ключовата й роля за удължаване на санкциите срещу Русия. От тази гледна точка Западът трябва да превърне в свой приоритет сдържането на руското влияние в „родината на демокрацията“, отбелязва The National Interest.

Изданието посочва, че Русия и Гърция са свързани от здрави исторически, православни и политически връзки, а членовете на управляващата коалиция в Гърция поддържат тесни контакти с руския политически и бизнес елит. Първият чуждестранен представител, с който се срещна Ципрас след встъпването си в длъжност, бе посланикът на Русия в Атина, припомня изданието.

През май тази година руска делегация, водена от президента Владимир Путин, посети Гърция с надеждата за подписване на двустранни споразумения в областта на търговията , енергетиката и транспорта. Русия проявява интерес към закупуването на гръцката железопътна компания TrainOSE и на второто по големина гръцко пристанище в Солун, а Атина преговаря с Москва за закупуването на ПВО системи С-300. Въпреки санкциите, Гърция търси начини за износ на земеделски продукти за Русия, отбелязва изданието.

Един от основните фактори за сближаването на Русия с Гърция е географското положение на средиземноморската страна. Гръцките острови изиграха важна роля по време на войната в Ирак и Афганистан, както и при провеждането на множество международни операции.

Сътрудничеството между двете страни подкопава способността на Европа да продължи санкциите срещу Русия, се казва в статията. Недоволните страни в ЕС, като Гърция, имат възможност да използват правото си на вето, за да блокират удължаването на санкциите.

Гърция може да играе „блокираща пешка“ и в НАТО, или още по-лошо – да напусне алианса, което ще подкопае единството му в критичен момент. Авторът на публикацията твърди, че влиянието на Русия върху Атина трябва да бъде отслабено чрез предоставянето на по-изгодни условия за кредити на Гърция.

Гръцката враждебност спрямо Брюксел може да застраши солидарността в ЕС и да отслаби усилията по сдържане на „руската агресия“. Превръщането на Гърция в „проруски бастион“ е последното, от което се нуждае Евросъюзът в момента, заключава изданието.

Неотдавна медиите съобщиха, че по време на срещата на върха на НАТО във Варшава Алексис Ципрас призовал страните в алианса „да прекратят конфронтацията с Русия“.