Стойнев: Държавните и общински предприятия трябва да се развиват, не да се приватизират
Секция: ПОЛИТИКА
20 Юли 2016 12:15
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Стойнев: Държавните и общински предприятия трябва да се развиват, не да се приватизират

/КРОСС/„Държавните и общинските предприятия са важен стратегически сектор в българската икономика. Те могат да генерират печалба и ръст в икономиката вместо да се използват за източване на обществен ресурс и по-късното им приватизиране". Това заяви пред журналисти народният представител от ПГ на БСП ЛЯВА БЪЛГАРИЯ и член на ИБ на БСП Драгомир Стойнев където представи проекта на левицата за Закон за публичните предприятия. Той обясни, че внесеният законопроект изцяло променя концепцията и визията за управлението на държавните предприятия. „Това е първата стъпка от алтернативата, която левицата иска да покаже за начина на управление на българската икономика и участието на държавата в него", подчерта социалистът. По думите му на първо място е важно да се сложи ред в управлението на обществения ресурс. Той обясни, че законопроектът касае управлението на търговски дружества с над 50% държавно и общинско участие. По думите му икономика не се прави само с преразпределяне на европейски средства. „Държавата и общините трябва да се научат да управляват своят ресурс ефективно", заяви той и даде пример с МВЗ Сопот, как едно губещо предприятие може да генерира печалба и заетост когато се управлява добре.

Стойнев обясни, че законопроектът има няколко основни цели. Като първа такава той посочи спирането на унищожаването и източването на публичния ресурс и неговото разпродаване. На второ място социалистът посочи и държавните предприятия, които да започнат да се управляват на пазарен принцип. Той подчерта, че не трябва да се забравят и общинските предприятия, защото те могат да бъдат стабилизиращ фактор в очакваните по-високи печалби в местните бюджети. Стойнев заяви, че на трето място трябва да бъде пресечена зависимостта на държавния сектор в икономиката от политическите промени. „Да спрат партийното влияние и назначаването на „калинките" в бордовете на държавните предприятия. Да има ясни критерии и механизми за назначаване на висши мениджъри с професионални качества", обясни той. По думите му новият борд на летище Стара Загора от 5 човека на 3 работници е нямало да го има ако го е имало този закон. „Държавните предприятия трябва да се управляват по най-добрия модел на частните компании плюс много по-високо ниво на прозрачност и публичен контрол", категоричен бе той.

Стойнев обясни, че работата на пазарен принцип означава държавните и общински предприятия да работят да работят изцяло на пазарен принцип, с професионален борд, да има конкурси, пълна отчетност и прозрачност на това, което се върши в тези предприятия и да изчезне партийното влизане. „Трябва да се знае, че бордът може да бъде сменян единствено според резултатите на предприятието, а не според съответното правителство, което желае да назначи партийно лоялни некадърници", заяви бившият министър на икономиката и енергетиката.