След апела на Борисов: Преговорите с Иран за реактора може да поеме Бареков
Секция: ПОЛИТИКА
20 Юли 2016 15:34
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
След апела на Борисов: Преговорите с Иран за реактора може да поеме Бареков

/КРОСС/ След апела на премиера в социалните мрежи - нов политик да поеме отговорността за преговорите с Русия и Иран за съдбата на реактора, се свързах с г-н Борисов и предложих да поема отговорността и екипа, който води преговорите, съобщава евродепутатът Николай Бареков на официалната си страница във Фейсбук.

Като вземем предвид усложнената международна ситуация и задънената улица пред българското правителство с ядрения реактор за АЕЦ „Белене", днес направих важна стъпка, заяви той и настоя преговорите да се водят в четиристранен формат с участието на България (ЕС), САЩ - като гарант за ядреното споразумение с Техеран, Русия - като производител на оборудването и самият Техеран.

Имам план, който в най-общи линии представлява "Реактор срещу газ", в който България може да се превърне в голям международен инвеститор в мирната ядрена програма на Техеран срещу ексклузивен междуправителствен договор за износ на ирански газ за Европа и нашата държава, съобщи още евродепутатът.

„Напълно разбирам безизходицата на нашето правителство и премиер, притиснати от поредица погрешни решения и стъпки от тяхна страна през последните години. Точно за това предлагам на г-н Борисов да преглътнем егото си на политически опоненти и да работим без драми за бъдещето на България, наша обща Родина. Аз победих егото си и подавам ръка", заяви Бареков и попита: Има ли отсреща кой да я поеме?

Бареков припомни „стабилните си позиции в европейските институции - член на Делегацията за връзки на ЕС с Иран и член на Комисията по Енергетика в Европейския парламент" като подчерта, че е единственият български политик в Европа с необходимите позиции и експертност по темата.

По думите на евродепутата най-конструктивно би било „да подадем ръце и да започнем да действаме, а не да губим ценното време на народа с коментари по фейсбуците ни...".

Известно е, че след санкциите, Иран няма милиардите, за да купува реактори, но има волята да прави взаимноизгоден бизнес с европейските държави, а Русия има нужда от нови проекти, след санкциите заради нахлуването в Крим, заключи Бареков.