Генов: Истината е, че последните две събития показаха как опасността за сигурността на страната ни е удвоена
Секция: ПОЛИТИКА
20 Юли 2016 15:45
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Генов: Истината е, че последните две събития показаха как опасността за сигурността на страната ни е удвоена

/КРОСС/„Някой да е чул до момента официалната, на най-високо ниво държавна претенция Европа да поеме ангажимент за общата граница с Турция, която е и външна граница на ЕС?" Това заяви народният представител от БСП Манол Генов по Радио К2. Той бе категоричен, че мъглява е и актуалната позиция на властта ни за сигурността на границата в новата обстановка. „Кой носи отговорност за факта как все по-често бежанци, нелегално влезли в страната ни, биват засичани и идентифицирани едва на Лъвов мост в София, а не на граничните зони. И защо ангажираните в мрежата на нелегалния бежански трафик, все по-често са прихващани от телевизионни камери, а не от ресурса на сектор „Сигурност"?, попита той.

По думите му това са изключително важни неща и тяхното изясняване е в пъти по-важно от това, защо мълчи българският посланик в Турция или какво пише на премиерския профил в социалната мрежа по темата. „За жалост дори не е толкова важно и къде потъна президентът ни около случващото се", коментира Генов.

Според него след случая в Ница и опитът за преврат в Турция, България бе принудена за една нощ да разбере, че рисковете за сигурността й не са поделени между тероризма в Европа и ислямизирането на Изток от нас. „Защото истината е, че тези две събития показаха как опасността за сигурността на страната ни е удвоена", категоричен бе той. Според него България трябва вече да е предприела всички мерки по сигурността си.

Манол Генов коментира и темата за финансирането на ислямски училища в България. „Преди половин година поставих въпроса: какво прави държавата ни по отношение съмнителния регламент за финансиране на тези училища в България? Защото 15 години позволяваме чуждо финансиране и дипломатически статут на лица с българско или чуждо гражданство, съпричастни към такива центрове?", попита той. Манол Генов припомни, че открито е настоял за категоричен отговор на какво основание турския ДИАНЕТ финансира обучение на тези институции и докога това ще продължава? „Категоричната позиция на БСП е, че щом става дума за право на вероучение и това е ангажимент на държавата, то трябва да става единствено през държавата и да подлежи на нейния контрол", обясни Генов. Според него тече и опит да се открие нишката на финансиране на образователна структура в България, зад която се спряга името на Фетхуллах Гюлен. „На такива въпроси, отговорите продължават да висят", категоричен бе той.

Манол Генов заяви също, че в настоящата ситуация, държавата ни категорично следва да има ясна представа каква е съдбата на българските турци, изселници в Турция. „Излишно е да казвам, че в тази рискова ситуация работа на националната ни сигурност е да следи дали се променят настроения вътре в страната ни и дали някой умишлено не злоупотребява с тях", каза още той.

Манол Генов каза също, че левицата днес е внесла законопроект, представящ новата визия за ролята на държавата в икономиката. Той обясни, че имало опасност да се разделим с предприятия като „Кинтекс" и ВМЗ „Сопот", ако са били приватизирани. „Не може министър Лукарски да не остане доволен от предложенията ни, защото беше напълно възможно да се разделим с печеливши предприятия", каза още той.