/КРОСС/В Турция е въведено извънредно положение от тази сутрин, стана ясно след заседание на Съвета за национална сигурност на югоизточната ни съседка. Мярката, която ще продължи 3 месеца, се въвежда след проваления опит за държавен преврат на 15 срещу 16 юли. Това заяви турският президент Реджеп Тайип Ердоган, който уточни, че извънредното положение ще се въведе в цялата страна. Той увери още, че животът на гражданите няма да бъде засегнат негативно.
Решението е било взето на продължилото 4 часа и половина заседание на Висшия съвет за национална сигурност на страната. То ще бъде внесено в парламента и след като бъде прието ще влезе в действие. Турската конституция позволява въвеждането на извънредно положение за период до 6 месеца.
Това е главната мярка от извънредните мерки, които Турция предприема за укрепване на стабилността на страната и предотвратяване на щетите за икономиката, след чистката в армията, администрацията, съдебната система и образованието, извършена след проваления опит за преврат.
Извънредното положение ще позволи на президента и правителството на Турция да пренебрегват парламента при прокарването на закони и ограничения на гражданските свободи, уточнява Ройтерс. Президентът Ердоган увери, че въвеждането му ще позволи ефективни мерки за защита на демокрацията и законността в страната.
Министърът на външните работи на Германия Франк-Валтер Щайнмайер реагира с призив към властите в Анкара да ограничат максимално времетраенето на извънредния режим. Правителството трябва да действа „само при доказуемо участие в незаконни действия, а не при предполагаеми политически убеждения", предупреди германският първи дипломат.
В същото време поддръжници в Германия на мюсюлманския проповедник Фетхуллах Гюлен получават смъртни заплахи от поддръжници на турския президент Реджеп Таип Ердоган, предаде ДПА. В Германия живеят около 3 милиона турци. Опитът за преврат раздели турската общност в Германия, която включва около 100 хиляди гюленисти.
Съединените щати осъждат опита за преврат в Турция и подкрепят режима на президента Реджеп Тайип Ердоган в действията му да се справи с последиците, които се изразяват чрез масови чистки. Това заяви държавният секретар Джон Кери. Той изтъкна, че представители на Държавния департамент не са имали контакти с живеещия в САЩ ислямски проповедник Фетхуллах Гюлен. Кери отново поиска от Анкара да предостави на Вашингтон доказателства за евентуално участие на Гюлен в опита за преврат.
Българското министерство на външните работи повтори препоръките си към българските граждани да се въздържат от пътуване за Турция, а към тези, които са в страната, да избягват да посещават оживени места в големите градове на страната, предвид несигурната обстановка.