МВФ: Емиграцията от Източна Европа рискува създаването на порочен кръг
Секция: ИКОНОМИКА
21 Юли 2016 08:16
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
МВФ: Емиграцията от Източна Европа рискува създаването на порочен кръг

/КРОСС/Емиграцията на млади квалифицирани работници от Източна Европа рискува да създаде един порочен кръг, който забавя развитието на икономиката в родните им страни и допълнително увеличава привлекателността на по-богатите западноевропейски държави, пише британският вестник The Financial Times, като се позовава на доклад от Международния валутен фонд (МВФ).

Емиграцията от Източна Европа, която в документа е определена като зона от 20 страни, простираща се от Естония до Албания, е намалила реалния растеж на брутния вътрешен продукт на тези страни със 7 процентни пункта средно, сочат оценките на МВФ. Двадесет милиона души са напуснали Източна Европа през последните 25 г. , и завръщането на голяма част от тях изглежда е било ограничен, предава Фокус.

Напускането на тези хора към по-богати западноевропейски страни изостря недостига на високо квалифицирана работна ръка и понижава производителността в родините им, се казва в доклада. В същото време средствата, изпращани от емигрантите на близките им, допринасят за това получателите на парите да са по-слабо заинтересовани да търсят работа в страните си. В допълнение е увеличен и реалният курс на много валути. В резултат източноевропейските икономики са станали по-малко конкурентноспособни.

Паричните преводи, изпращани у дома от емигранти, са изиграли и някои положителни ефекти, като повишаване на потреблението и позволяването на повече инвестиции. Това обаче не компенсира отрицателното въздействие на емиграцията, категоричен е МВФ.

Ако в периода между 1995 и 2012 г. от държавите от Източна Европа не е имало емиграция, разликата между дохода на човек в тези страни и средния за ЕС щеше да е 5 процентни пункта по-малък, показва анализът на МВФ. Двадесетте източноевропейски страни, разгледани в доклада, са както държави-членки на самия ЕС, така и такива извън него.

През 2014 г. доходите на човек в държави като Естония, Литва, Унгария и Полша са били около 70 на сто от средната стойност за страните от целия ЕС - показател, който се измерва по отношение на покупателната способност на населението.