/КРОСС/Преди да коментираме конкретно нещата случващи се в Турция, трябва да извадим няколко неща пред скоби. На първо място военен преврат в днешна Европа не може да бъде допускан. На второ място е чистката, която наблюдаваме в Турция след неуспешния преврат, това също е абсолютно недемократично и недопустимо. На трето място е абсолютно недопустимо със самолети Ф-16 да се стреля по турския парламент. Това каза в сутрешния блок на БТВ „Тази сутрин" Соломон Паси, бивш министър на външните работи.
Този военен преврат се е готвил много дълго време - още през зимните месеци нашите експерти ни сигнализираха, че в Турция се готви нещо и че нещо сериозно може да се случи като събитие, допълни той. Турската армия се състои от около 650 хиляди военни, а участниците в опита за преврат бяха около 4-5 хиляди и то както видяхте сред тях не бяха представители на висшия състав на армията - затова не смятам, че този опит е имал каквито и да е шансове за успех, коментира още бившият министър на външните работи. Турската демокрация винаги е имала по-специфичен облик в сравнение с другите държави.
Дълги години армията в Турция беше един от гарантите за демократичното развитие и управление на страната и за мен беше грешка от страна на ЕС да се изисква от управлението в южната ни съседка да бъде намалено участието на армията в управлението на страната. Това, което на нас ни трябва с Турция е да имаме добри отношения и силна дипломация. В този конкретен случай ние като държава трябва да направим всичко възможно да сме образно казано говорителя на Европейския съюз в диалога с Турция, смята Соломон Паси.
Бившият министър на външните работи коментира и забраната за говорене и коментари от страна на сегашния министър Даниел Митов към посланика ни в Турция Надежда Нейнски в нощта на опита за преврат в южната ни съседка. Според него е нормална практика при подобни екстремни събития коментарите да бъдат повече съсредоточени в министрите и членовете на дадено правителство.
Аз съм имал и случаи, при които министър-председателят е забранявал на министрите си да дават коментари по една или друга тема. Така че не смятам, че в случая може да става дума за някаква грешка или гаф, заяви Соломон Паси.
По повод предварителното гласуване в ООН, на което се явява Ирина Бокова като кандидат за генерален секретар на организацията, той каза, че много се надява тя да премине този предварителен Рубикон.