/КРОСС/ "Предлагаме бенефициенти на даренията от производители и търговци на храни да бъдат специални хранителни банки, които ще се регистрират по ред в Министерството на земеделието и храните. Към този момент има една такава банка, която функционира от 2011 година. Институциите, които ще поемат дарените храни, ще имат осигурена специална логистика за съхранението и справедливото разпределение на храните за нуждаещите се хора. Тези структури ще издават и съответните документи на дарителите, за да бъде ясно какво и в какви размери е дарено", обясни омбудсманът.
В понеделник Мая Манолова обсъди с финансовия министър Владислав Горанов възможността дарените храни да се освобождават от данъка, като той се съгласи, но само ако се гарантира механизъм срещу злоупотреби.
Идеята на омбудсмана за освобождаване на дарените храни от ДДС идва на фона на статистиката, че около 700 000 тона храна се изхвърля в боклука, докато дарените храни са едва 270 тона на година. В същото време около половината от българското население се лишава от храна. Причина за това е, че потенциалните дарители нямат мотивация, защото унищожаването излиза по-евтино именно заради начисляването на ДДС върху дарените храни.
По тази причина омбудмсанът и хранителният бранш предлагат отпадането на данъка. Манолова уточни, че целта е даряването на храни да стане традиция за страната, като бъдат разписани стимули, правещи процеса чист и прозрачен.
Омбудсманът сподели още, че ако идеята й и се приеме данъкът може да отпадне още от догодина. За целта до края на този месец предложенията за законодателни промени ще бъдат представени на експертите от финансовото министерство, така че бюджетната програма за следващата година да бъде съобразена с тях.