Кризата в Украйна достига отново критичната си точка
Секция: Коментари
21 Юли 2016 11:45
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Кризата в Украйна достига отново критичната си точка

/КРОСС/ След известно затишие от около две години в Източна Украйна, през последните няколко дни в района на Донецк отново се подновиха ожесточените боеве, предават световните медии. Всичко това идва на фона на все по-силно набираща сила политическа криза в Киев. Разбира се не можем със сигурност да твърдим, че тази събития са свързани, затова просто ще проследим хронологията от този месец.
Украинците и в двете части на Украйна са крайно недоволни от водената политика в страната. На Изток ситуацията във всякакво естество е пагубна. Икономиката и инфраструктурата в тази част на страната са напълно разрушени от конфликта. Но напоследък се забелязва и нарастване на напрежението и на Запад, което води до социални брожения.
Проучване на Центъра за социални изследвания "София", проведено в периода от 29 юни до 8 юли сред населението само в Западна Украйна, показва че три четвърти оценяват негативно дейността на президента Петро Порошенко, председателя на Върховната Рада (парламента) Андрей Парубий и на премиера Владимир Гройсман. В същото време 85,8% се отнасят отрицателно и към предишния премиер Арсений Яценюк. Интересното е, че фактически всичките, без Гройсман, бяха лидери на Майдана от 2013¬-2014 година.
Друго събитие в началото на този месец също разтърси столицата Киев. Стигна се дори и до сблъсъци между протестиращите и бойци от националната гвардия, след като участниците в митинга се опитали да нахлуят в сградата на правителството, съобщи тогава УНН. На 7 юли над 20 000 украинци излязоха на протестно шествие по улиците на Киев срещу драстичното поскъпване на газа и комуналните услуги. От 1 юли жителите на Украйна са принудени да плащат със 75-90% по-скъпо отопление, както и двойно по-високи сметки за топла и студена вода. Повишението е свързано с изискването на МВФ за изравняване на вътрешните цени с пазарните.
Украйна заема първото място в Европа по ръст на цените на газа за битови нужди. През април минималната тарифа на газа за населението скочи за пореден път с 53% - до 5,5 хиляди гривни с ДДС за 1000 куб.м. В резултат сметките за парно набъбнаха средно с 80% месечно. Междувременно кметът на Киев Виталий Кличко предупреди, че е възможен срив на отоплителния сезон в Украйна заради блокирани от „Нафтогаз" сметки на 104 енергийни компании в цялата страна.
Лошите новини за Украйна обаче не свършват до тук. Взривиха колата и на известния украински журналист Павел Шеремет, който бе загина на място в автомобила си. Именно той преди няколко месеца сподели, че ситуацията в Източна Украйна в скоро време няма да се подобри.
"Минският процес влезе в задънена улица. Разбира се, промените в конституцията са много болезнен за Украйна въпрос. Огромен брой политически сили спекулират с това, от една страна. А от друга страна, реално се страхуват, че внасянето на промени в конституцията и даването на специален статут на Донбас може да напрани необратим процеса на държавен разпад на страната. И това е наистина болезнен въпрос. Как да се реши този въпрос - все още никой не знае, затова го и бавят", каза Шеремет в интервю, излъчено на 1 март 2016 г. по радио "Свобода" и публикувано на сайта му.
Дали поредното разпалване на конфликта в Източна Украйна не е повод да се отклони вниманието на населението от надвисналите икономически проблеми? Може да се порасъждава и по този въпрос, защото малко преди да постъпят първите сведения от световните медии за подновяване на бойните действия на Изток, и.д. президентът в Украйна Александр Турчинов подписа указ, който възстановява военната наборна служба. В документа се отбелязва, че във връзка със сложната обстановка в Югоизтона Украйна се възобновява мобилизацията на младежи между 18 и 25-годишна възраст.
На 29 юни въоръжените сили на Украйна предприеха настъпление по посока на Дебалцево в Донбас и са проникнали на 4 километра дълбочина на територията на ДНР, съобщава "Донецкое агенство новостей", позовавайки се на министерството на отбраната на ДНР. След това - на 11 юли украинската армия предприе атака срещу донецкото летище, но тя бе отбита, а украинската страна даде трима убити и 7 ранени. В последствие още девет украински войници бяха убити при започналото настъпление на украинските силоваци в районите на Донецк и Горловка, съобщи Едуард Басурин от военното командване на Донецката народна република (ДНР). Силите на донецката отбрана са отбили настъпленията, които са в разрез с Минските споразумения, посочи Басурин.
Това е била и причината преди няколко дни президентът на Русия Владимир Путин, германският канцлер Ангела Меркел, президентът на Франция Франсоа Оланд и президентът на Украйна Петро Порошенко, които се явяват лидери на т. нар. "Норманска четворка", да обсъдят по телефона въпросите за политическото разрешаване на ситуацията в Югоизточна Украйна, предаде Regnum, цитирана от "Фокус".
"По време на разговора е била отбелязана важността на строгото съблюдаване на примирието и повишаването на ефективността на действието в зоната на конфликта на специалната мониторингова мисия на ОССЕ чрез придаването на допълнителни правомощия", пише в съобщение, публикувано от прес-службата на Кремъл.
Путин е "призовал към незабавно прекратяване на обстрела от страна на украинските въоръжени формирования към населените места в Донбас". Подчертано е, че основен елемент от разрешаването на конфликта е прекият диалог с Донецк и Луганск за пълното и всеобхващащо изпълнение на Минските договори.
Четиримата лидери са обменили мнения за „възможните действия за разрешаването на редицата остри социално-икономически и хуманитарни проблеми в Югоизточна Украйна".
Явно, че в споразумението за спиране на огъня, подписано в беларуската столица Минск, остават трудно разрешими проблеми. Въпреки че в Донбас военната активност бе доскоро намаляла, икономическото състояние на народа стои на едно ниво - далеч от това преди конфликта. По последни данни на ООН за повече от две години конфликт в Източна Украйна са загинали 9404 души, а 21 671 са били ранени. Близо милион души са били принудени да се преселят в други части на Украйна. Над 600 000 са пък са напуснали страната, повечето в посока Русия.
Търговското споразумение между ЕС и Украйна беше поводът, заради който в столицата на Украйна се появи т.нар. "Майдан". Малко след тази революция се разрази и конфликта в Източна Украйна. Освен жертвите и разрушенията в Донбас, селскостопанският износ на Украйна за Русия се сви със 75% годишно или 1 млрд. долара в абсолютна стойност, което доведе и до невиждана икономическа криза, от която властта в Киев явно не намира изход, дори и с помощта на ЕС. Подновяването на бойните действия на Изток обаче със сигурност няма да подобрят ситуацията - напротив.