П. Симеонов: Случилото се в Турция е завръзка, а не развръзка
Секция: Анализи
21 Юли 2016 18:50
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
П. Симеонов: Случилото се в Турция е завръзка, а не развръзка

/КРОСС/ Никога не съм виждал някой така да стиска палци срещу Ердоган, каза политологът Първан Симеонов в интервю за БНР. Ердоган успя да обедини различни части на обществото в усещането, че Турция трябва да поеме в демократична посока. Нещата се промениха много бързо. Тонът се обърна по отношение на аларба и тревога по отношение на онова, което Ердоган прави. Промениха се много неща през последната седмица. Ако преди САЩ и Русия навъсено гледаха Турция, сега САЩ и останалите гледат към Турция и Русия, подчерта Симеонов.

Досегашната ситуация доведе политиката, която Анкара води от години. Дори това да е рестартиране, то е началото на края. Когато се скараш с половината свят и половината си общество, противоречията остават и те може да избият в първия възможен момент, смята политологът.

Това е политика, която зарежда обществото с вътрешни противоречия. Беше ясно, че рано или късно ще се стигне до този момент. Случилото се не е развръзка, а е завръзката. Ердоган успя да обърне развоя на блиц играта в своя полза. Оказа се, че има здрави, консервативни, разумни сили. Но с уволнения, арести и ограничения се боя, че най-лошото може да е пред нас, каза Симеонов.

За сравнително кратък период Ердоган влезе в търкания с много играчи. От взаимоотношенията с Путин очаквам опит да се излезе от изолацията. Същото може да се каже за Израел. Това ще е нова Турция - енергична и амбициозна, но и рискуваща. Това е победа на Ердоган, но въпросът е дали е победа и за Турция, подчерта политологът.

Премиерът Борисов е на нов етап. Все по-широко отваря вратата към Русия. Това се дължи на неговия балансьорски инстинкт на самосъхранине. Това е спасителна политика, въпреки че изглежда като безгръбначност. С потегляне на ГЕРБ към политическа всеядност тя освободи дясното. Неслучайно там се опитва да се позиционира Реформаторският блок.

Ако Борисов изнамери кандидат за президент, който да бъде достатъчно ярък и в същото време да има дясна биография, може да си реши проблема на изборите. Обаче не се сещам за кандидат с такъв профил. Но пък трябва да е и кандидат, който после да не се еманципира. Борисов знае, че ако Трифонов реши да разбърка картите, би могъл да го направи. Мисля,че все още няма план и все още не е изключено да се кандидатира самият той, въпреки че е малко вероятно, смята Симеонов.

Според него е вероятно ГЕРБ да победи на президентските избори, но колко лесна ще е тази победа зависи от персоналния избор на Борисов и вотът не може да се смята за предрешен.