/КРОСС/ Независимият народен представител Велизар Енчев внесе в деловодството на Народното събрание декларация за прекратяване на преговорите за присъединяване на Турция към Европейския съюз и замразяване на членството й в НАТО, съобщи самият той.
Приемането на Декларация на 43-то Народно събрание за прекратяване на преговорите за присъединяване на Турция към Европейския съюз и замразяване на членството й в НАТО е логичен акт на българския парламент, в унисон с предупрежденията към Анкара от висши представители на Европейската комисия, НАТО и САЩ.
Тези три геополитически фактора не крият безпокойството си от потъпкването на националното и европейското законодателство и от тревожното състояние на човешките права в Република Турция след опита за военен преврат, митивира се Енчев.
Декларация на законодателния орган на Република България ще е навременен и добронамерен сигнал към нашата южна съседка, в която е на път да се узакони авторитарен режим, отричащ светските устои на държавата и налагащ верска диктатура.
Ето и текста на декларацията:
Опитът за военен преврат в Република Турция и последвалите репресивни действия на турското правителство срещу военни, държавни служители, магистрати, журналисти, университетски и училищни преподаватели е достатъчно основание 43-то Народно събрание да поиска от Европейската комисия прекратяване на преговорите за членството на Турция в Европейския съюз.
Светът стана свидетел на брутални кадри от публичния линч с арестувани войници, чиято единствена вина е, че са изпълнявали заповеди на своите командири. След като президентът Ердоган обяви въвеждане на извънредно положение и прекратяването на действието на Европейската конвенция за правата на човека, състоянието на човешките права в Република Турция е на критично ниско ниво, което принуждава парламентите на страните-членки на Европейския съюз да преразгледат своето отношение към еврочленството на тази страна.
Въвеждане на извънредно положение след опит за военен преврат само по себе си не е осъдително. Но когато подобно действие е съпроводено от суспендиране на закони, масови саморазправи и преследване на цели съсловия и етнически групи, това е диктатура, а не отстояване на демократични ценности.
Народното събрание на Република България е изключително обезпокоено от заканата на кмета на Истанбул да направи отделно "гробище за предатели", където ще бъдат погребани участниците в неуспешния опит за преврат.
Още по-тревожно е желанието на държавния глава да ревизира турското законодателство и върне смъртното наказание - акт, който изцяло противоречи на европейското право, гарантиращо справедливо и хуманно правосъдие.
Опит за военен преврат в държава, претендираща да влезе в ЕС, не е основание за извършване на контрапреврат, погазващ европейските ценности и най-висшата от тях - правото на живот.
Страна, отричаща Европейската конвенция за правата на човека и воюваща с кюрдския народ, няма място не само в Европейския съюз, но и в НАТО. 43-то Народно събрание призовава Северноатлантическия пакт да замрази членството на Турция във военния съюз, докато изпълнителната власт в Анкара не даде гаранции за спазване на правовия ред и уважаване на човешките права.
Народното събрание оценява критично и намесата на Република Турция в сирийската гражданска война, която до голяма степен провокира европейската миграционна криза. Ние с тревога наблюдаваме и превръщането на Турция в ислямистка република - процес, изцяло противоречащ на цивилизационния избор на страните-членки на Европейския съюз.