До месец ще се реши съдбата на реактора на АЕЦ "Белене"
Секция: ИКОНОМИКА
22 Юли 2016 11:49
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
До месец ще се реши съдбата на реактора на АЕЦ "Белене"

/КРОСС/ До месец ще се проведе тристранна среща между България, Иран и Русия за съдбата на реактора на АЕЦ "Белене".

Това обяви в парламента вицепремиерът Томислав Дончев. 

По думите му вариантите са или да бъде намерен инвеститор, или да се търси вариант за препродажба.

Възможна е и пълната приватизация на реакторната площадка в Белене, като от икономическа гледна точка това е най-добрият вариант. Все още обаче не е получена категоричната позиция на производителя на реактора - "Атомстройекспорт", добави той.

В рамките на парламентарния контрол Томислав Дончев коментира: Тук не става дума за автомобил, за самовар или бензиноколонка, става дума за ядрено оборудване. Не очаквайте въпрос и отговор, всичко да се развива в рамките на един ден. Освен това, когато говорим за подобни проекти, едната и другата страна, освен да изразяваме намерение, трябва да смятаме и то предварително, преди да се прави нещо, а не да се прави на ентусиазъм. Обръщам внимание, при една приватизационна процедура, не само не говорим за държавно участие вътре, ние не говорим за каквито и да било гаранции от страна на държавата, включително изкупуване на електроенергията на някаква фиксирана цена. Говорим за проекта като абсолютно пазарен. Този, който инвестира в съоръжението, трябва да гарантира, че електроенергията от него ще излиза на достатъчно конкурентна цена, той да може да я продава на пазара.

Министърът на енергетиката Теменужка Петкова съобщи, че има ново разследване за злоупотреби по проекта АЕЦ "Белене". Бивши изпълнителни директори на НЕК сами, без да се допитат до Съвета на директорите, са решили да бъде поръчано на руската фирма "Атомстройекспорт" оборудване с дълъг цикъл на производство за АЕЦ "Белене", обясни тя. 

Всичко, което е събрано като доказателство в хода на финансовите инспекции, е предоставено на органите на прокуратурата и аз се надявам, че те наистина ще погледнат изключително сериозно и отговорно, посочи Петкова.

Вицепремиера Томислав Дончев коментира и икономическия ефект за България при напускане на Европейския съюз от Великобритания. По думите му, той ще бъде ясен не по-рано от 2018 година.

Факт е, че Великобритания е от големите страни - донори в Европейския съюз. Към момента дебат по тази тема все още не се води. Дали при евентуално излизане на Великобритания ще се редуцира бюджетът на ЕС, дали, като алтернатива, се стига до увеличаване на вноските на страните-членки, е много рано да се каже. Както, между впрочем, е много рано да се каже дали ще имаме Брекзит, посочи той.

Според Томислав Дончев, ако Великобритания държи да запази пълен или частичен достъп до общия пазар тя ще трябва да има принос към кохезионната политика.