Американски професор: Що се отнася до Русия, то Ердоган вече не е на страната на НАТО
Секция: СВЯТ
22 Юли 2016 13:00
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Американски професор: Що се отнася до Русия, то Ердоган вече не е на страната на НАТО

/КРОСС/ Американският професор и специалист по Русия Стивън Коен обясни как събитията от последните дни, включително срещата на НАТО във Варшава и опитът за преврат в Турция, влияят на отношенията между Запада и Русия.

Той изказаа своите съображения в програмата на Джон Батчелор, предаде РИА Новости.

Професорът сравнява опита за преврат в Турция с августовския пуч от 1991 г. в СССР, когато лица от Армията и КГБ създадоха Държавен комитет по извънредно положение, стремящ се да не допусне разпадането на СССР.

Както и опитът за преврат в Турция, августовският пуч не се увенча с успех, и Коен обръща внимание на това, че обществото в продължение на няколко години не знаеше много детайли за събитията от 1991 г. – каква всъщност е била причината и за някои от неговите участници.

Според него, в случая с Турция засега не е възможно да се възстанови реалната картина на събитията. Той напомня версията, че Ердоган сам е провокирал този преврат, а също и гледната точка, че САЩ са знаели за подготвяния преврат или дори са го инициирали.

Професорът счита, че всичко това са слухове. Ако нещо е очевидно обаче, то е, че антируският фронт се пропука.

Според Коен, до неотдавна в отношенията с Русия Ердоган беше на страната на НАТО – не само, че страната му е член на алиаянса, но и защото отношенията между Анкара и Москва сериозно се влошиха след свалянето на руския бомбардировач на 24 ноември 2015 г. над сирийска територия.

Сега обаче турският президент „напуска” антируската коалиция и предприема сближаване с Русия. Според Коен, това означава, че Ердоган вече няма да се противопоставя на руско-американското сътрудничество в Сирия, а това е лоша новина за ИД.

Професорът обръща внимание и на това, че президентът Обама подкрепи демократично избраното правителство на Турция и осъди опита за преврат. Това на свой ред застави Киев да нервничи, защото САЩ не просто одобри преврата на Майдана и свалянето на демократично избраната власт, но и в значителна степен подпомогна погазването на демокрацията.

Като цяло, според Коен, събитията от последните дни свидетелстват за разрушаване на световния ред, създаван в продължение на 25 г. „Всичко, с което ние с вас и нашите деца живяхме през последните 25 г., се разрушава, няма никакъв ред”, пояснява професорът.