„Движение 21”: Премиерът следва да информира НС и обществото за резултата от анализа на средата за сигурност
Секция: ПОЛИТИКА
22 Юли 2016 14:15
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
„Движение 21”: Премиерът следва да информира НС и обществото за резултата от анализа на средата за сигурност

/КРОСС/ Националният изпълнителен съвет на ПП „Движение 21" следи със силна тревога развитието на събитията в Република Турция след въоръжените сблъсъци от края на миналата седмица. Отчитаме, че в турското общество съществуват трайни източници на напрежение и конфликти, които няма да бъдат премахнати вследствие предприетите мерки за разследване и за наказание на участвалите. Нещо повече - свидетели сме на безпрецедентни действия, на ескалиращи репресии, които поставят под въпрос свободното и демократично развитие на страната.
Повод за сериозна тревога е преследването на военнослужещи, магистрати, чиновници в администрацията, учители, университетски преподаватели, духовници, културни дейци, провокациите срещу малцинства. Тази масова разправа с политически противници и недоволни от управлението изглежда предварително подготвяна. Използването на извънредното положение за концентриране на повече власт в ръцете на президента, очакваното създаване на специален трибунал за обвинените в държавна измяна, както и изграждането на специален затвор за осъдените, дерогацията на Европейската конвенция за правата на човека, говорят, че Реджеп Ердоган е готов да жертва демокрацията, за да утвърди категорично властта си. Поетият курс към едноличен режим, основан на идеологизиране на религията и силен национализъм, наподобява пътя за развитие на диктатурите от миналия век, довели до най-кръвопролитните конфликти в Европа и света.
С оглед на тези характеристики на средата, имайки предвид също въоръжения конфликт с кюрдите в югоизточната част на страната, можем да очакваме продължителен период не само на политически сътресения, но и на въоръжени борби в Турция. Отчитайки влиянието на войната в Сирия, както и струпването на турска територия на милиони мигранти от Близкия Изток и Северна Африка, смятаме, че е налице значително нарастване на рисковете и заплахите за стабилността и сигурността в региона.
Българското правителство и в частност институциите от сектора за сигурност трябва внимателно да анализират обстановката и потенциалните сценарии и да предприемат координирани превантивни мерки, за да бъде страната подготвена да реагира своевременно при всеки вариант на кризисно развитие, засягащ България. В най-кратки срокове е необходимо да се проведе заседание на Консултативния съвет за национална сигурност и да се съгласува българската позиция към ситуацията в Турция.
Министър-председателят следва да информира Народното събрание и обществото за резултата от анализа на средата за сигурност, съществуващите рискове и заплахи, както и за възложените задачи и предприетите мерки от страна на системата за защита на националната сигурност.