Д. Митов в САЩ: Сключването на ТТИП – сигнал за устойчивостта на трансатлантическата връзка
Секция: ПОЛИТИКА
22 Юли 2016 14:37
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Д. Митов в САЩ: Сключването на ТТИП –  сигнал за устойчивостта на трансатлантическата връзка

/КРОСС/ Министърът на външните работи Даниел Митов и секретарят по енергетиката на САЩ Ърнест Мониз оцениха високо сътрудничеството между двете страни в енергетиката и енергийната сигурност. Със срещата им на 21 юли започна работното посещение във Вашингтон на министър Митов, който приветства последователната подкрепа на САЩ за ключовите проекти за диверсификация на източниците и маршрутите за доставка на енергийни ресурси в България и региона. Те обсъдиха и напредъка в изграждането на интерконекторните газови връзки със съседните държави, с акцент върху съоръжението с Гърция и плановете на българското правителство да участва в строежа на терминал за втечнен природен газ край Александруполис. Министър Митов открои и мерките за либерализация на енергийния пазар у нас, модернизацията на инфраструктурата, разширяването на газовото хранилище в Чирен и плановете да се изгради газово-разпределителен център у нас, съобщава пресцентърът на МВнР.

Секретарят Мониз заяви ангажимент сътрудничеството с България да се задълбочи и съвместните усилия към диверсификация на енергийните източници и маршрути да продължат.

Министър Митов се срещна и с представителя по търговия на САЩ посланик Майкъл Фроман. Те обсъдиха двустранното търговско-икономическо сътрудничество между България и САЩ и възможностите търговският обмен и инвестиционното сътрудничество да се засилят. Преговорите за Трансатлантическото търговско и инвестиционно партньорство между ЕС и САЩ също бяха тема на разговора. Като главен преговарящ от американска страна посланик Фроман и министър Митов изразиха надежда преговорите и договарянето на споразумението да приключат в кратки срокове. Двете страни се съгласиха, че взаимноизгодно споразумение би създало възможност за икономически растеж и е от особена важност на фона на резултатите от референдума за членството на Великобритания в ЕС и общата геополитическа ситуация в света. Сключването на ТТИП ще изпрати силен сигнал за единството и устойчивостта на трансатлантическата връзка във всичките й измерения - търговско-икономическо, политическо, както и от гледна точка на сигурността, подчертаха те.