/КРОСС/За втора поредна година Българската национална телевизия подкрепя инициативата на Столична община за провеждане на скринингова програма, насочена към борбата с рака на млечната жлеза. Целта на програмата е ранното диагностициране и повишаване ефективността от профилактичните прегледи.
„Като обществена телевизия, БНТ винаги би подкрепила кампании, свързани със социално значими проблеми. Потенциалът на националната медия е голям и може да се използва максимално - не само за популяризирането на темата, но и за предоставяне на полезна информация, свързана с намирането на специалисти и конкретни медицински заведения." - заяви Анета Милкова, член на Управителния съвет на БНТ по време на днешната пресконференция.
Резултатите от провеждането на кампанията през изминалата 2015 година сочат, че това е най-успешната програма за масов скрининг в България през последните 25 години. В рамките на инициативата имаха възможност да се изследват профилактично 5 179 жени в рискови групи - учителки от общински училища и детски градини. При 3 908 от тях не са установени патологични отклонения, а при останалите 1 271 жени са констатирани болестни изменения.
Поради важния социален аспект, тази година ще бъде обхванат по-широк кръг от лица, подлежащи на скриниг - всички жени от комплексите за детско хранене, самостоятелните детски ясли, здравните кабинети в училищата, общинските културни институти, заведенията за социални услуги, както и непедагогическия персонал на училищата и детските градини на територията на Столична община.
В скрининговия проект през 2016 година се обединяват екипите на осем авторитетни лечебни заведения, разполагащи с необходимото съвременно оборудване за диагностика: Първа САГБАЛ „Св. София" ЕАД, Втора САГБАЛ „Шейново" ЕАД, Първа МБАЛ - София ЕАД, Четвърта МБАЛ - София ЕАД, Пета МБАЛ - София ЕАД, „Специализираната болница за активно лечение по онкология" ЕАД, „Специализираната болница за активно лечение на онкологични заболявания - София" ЕООД и Военномедицинска академия.
Ракът на млечната жлеза е сред социално значимите заболявания и е най-често срещаната форма на рак сред жените по света. По данни на Световната здравна организация към ООН заболяването обхваща 16% от раковоболните жени. У нас се констатира тревожната статистика, че заболеваемостта е 4 пъти по-голяма. Ефективната профилактика и системният скрининг са сред възможностите за преодоляване на болестта.