Сигналите за частен интерес на съдия, прокурор или следовател - с име и доказателства
Секция: БЪЛГАРИЯ
27 Юли 2016 11:29
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Сигналите за частен интерес на съдия, прокурор или следовател - с име и доказателства

/КРОСС/ Съдии, прокурори и следователи ще подават декларация в две части за имущество и интереси пред Инспектората към Висшия съдебен съвет, реши парламентът с приетите на второ четене промени в Закона за съдебната власт.

Ще се подават и декларации за промяна в декларирани обстоятелства в заявлението за имущество и интереси.

Документите ще се съхраняват в срок от 10 години, като след това ще се унищожават от комисията.

Депутатите записаха и определения за конфликт на интереси, частен интерес, облаги, както и какво може да предизвика проверка.

Всеки, който разполага с данни за частен интерес на съдия, прокурор или следовател при изпълнение на служебните функции или за действия, които противоречат на принципите за почтеност и накърняват престижа на съдебната власт ще може да подаде сигнал до Инспектората.

Всеки сигнал трябва да съдържа личните данни на сигнализиращият, имената и длъжността на лицето, срещу което се подава. Необходимо е и да се представят доказателства за нарушенията.

Проверката на Инспектората по сигнала трябва да е в двумесечен срок. Всяка проверка завършва с доклад, който съдържа конкретно становище за липсата или наличието на достатъчно данни за нарушения или конфликт на интереси. По предложенията за установяване на конфликт на интереси и за налагане на дисциплинарно наказание се образува общо производство, изслушва се лицето и му се дава възможност да направи възражение.

В седемдневен срок от влизане в сила на решение, с което е установен конфликт на интереси, съответната колегия при ВСС уведомява компетентните органи за образуване на производство за проверка на имущественото състояние на лицето, когато това се предвижда със закон, или за реализиране на законоустановените имуществени последици от нарушението.