/КРОСС/ Меглена Кунева поиска помощ от "Америка за България" за мотивиране на учителите. Не е виц, а е правителствена политика. Макар и по друг повод, зам.-министърът Стаматов каза истината - училището ни е разграден двор. Самото министерство насърчава намесата в него на всякакви знайни и незнайни чужди фондации.
Такива като "Америка за България" (наследник на Американския инвестиционен фонд за влияние в Източна Европа) от някои европейски страни вече ги гонят. А у нас с подкрепата на МОН шетат всякакви соросоиди. Споменатата фондация вече инвестирала 100 млн. долара в нашето училище. "Заедно в час" (копие на американската "Teach for all") - и тя.
Чужда държава открито и мащабно се меси в образователната ни система. В речника на задокеанските будители няма думички като държавност, идентичност, национален интерес. Те неолиберално глобализират децата ни и сами признават, че целите им тук са дългосрочни. Ами тамплиерите? Религиозна секта, маскирана като светски просветен меценат. МОН им помага да вкарват в училище програми, конкурси, срещи, лекции, форуми, награди. А от Бисмарк насам се знае, че войните се губят и печелят в училището...
Така Велиана Христова коментира в статията си "Задокеанските будители" във в. "Дума" съобщението от МОН, разпространено във вторник, че вицепремиерът и министър на образованието и науката Меглена Кунева е поискала помощ за учителите на среща с ръководството на фондация "Америка за България". Вчера Кунева се срещна с Нанси Шилер, заместник-председател на Управителния съвет и действащ президент на организацията.
Срещата "Труд" отрази под заглавие "Кунева продава учителите на „Америка за България".
На запитване на редакцията на вестника от МОН са обяснили, че поисканата помощ от фондацията е за обучения на учители по различни програми на организацията. Не ставало въпрос за отпускане на парични средства. Министър Кунева целяла да се наблегне на учителите в предпенсионна възраст, така че да получат допълнителни квалификации. Освен това под особено внимание щели да бъдат взети и младите преподаватели. Целта била те да бъдат насърчени да останат в професията.
От образователното министерство уточниха още, че е важно да се наблегне на учителите в предпенсионна възраст, защото все пак им оставали 4-5 години до пенсия и през тях губели мотивация. Затова от МОН са на мнение, че чрез тези допълнителни обучения и квалификации ще бъдат насърчени да продължат качествено да преподават.
Според Закона за държавния бюджет за 2016 г. сектор "Образование" получава 3,1 млрд. лева. Отделно МОН разполага и с европейски пари чрез оперативна програма "Наука и образование за интелигентен растеж". Общият й бюджет за периода 2014-2020 г. възлиза на 1,34 млрд. лв. Въпреки милиардите обаче Кунева иска "помощ" от американската фондация, прочула се с финансирането на протестъри. Тази година НПО-то на САЩ отпусна 2,6 млн. лв. уж в подкрепа на българските училища. Парите обаче се разпределят чрез близкия до протестърите "Център за образователни инициaтиви", чийто директор Емил Джасим е бивш преподавател в НГДЕК, отстранен заради налагането на странни тези и разбирания за ключови моменти от българската история, отбелязва още "Труд".
Срещата в сградата на образователното ведомство Епицентър.бг определи като скандална.
Тази година НПО-ото на САЩ отпусна 2,6 млн. лв. уж в подкрепа на българските училища. Парите обаче се разпределят чрез близкия до протестърите „Център за образователни инициaтиви", чийто програмен директор на неуспелият учител Емил Джасим. Той е бивш преподавател в НГДЕК и отстранен от работа заради налагането на странни тези и разбирания за ключови моменти от българската история. Джасим е известен с отричането на клането в Батак, както и с репликата: ,,Вие българите трябва да свикнете че сте просто един от многото етноси, които живеят тук", отбелязва сайтът.