Иво Христов: Брекзит е премислен ход, а не инцидент
Секция: Анализи
27 Юли 2016 12:31
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Иво Христов: Брекзит е премислен ход, а не инцидент

/КРОСС/ Иво Христов в интервю за "24 часа"

- Великобритания излиза, Турция влиза в ЕС - преди дни ваш колега иронично завъртя този вариант в публичното пространство. Възможен ли е след опита за преврат срещу Ердоган?

- Абсурд. За Ердоган преговорите за членство в ЕС бяха елемент от вътрешнополитическата игра, но не и сериозно намерение. Кой мегаломан би приел да стане заложник на лилипути? За ЕС преговорите бяха неохотен реверанс към големия съсед. Идеята най-многолюдната страна в съюза някой ден да бъде ерозираща демокрация с мюсюлманска култура е несъстоятелна. Тя показва в каква степен Брюксел е загърбил здравия разум. С бруталното потушаване на преврата Турция спира да се преструва на демокрация, което освобождава ЕС от необходимостта да се прави, че й вярва. От своя страна, Анкара едва ли е изкушена да влезе в разпадащ се съюз.

- Вярвате ли, че новият британски премиер Тереза Мей, която е противник на Брекзит, но и на мигрантите, ще изведе страната от ЕС?

- В първото си изявление тя бе изрична: Brexit means Brexit. Мнозина в Брюксел, Париж и най-вече в Берлин симулираха разочарование, но въздъхнаха с облекчение при резултата от референдума.

Лондон винаги е

бил неудобен

член на съюза

Затова пък полезен със здравомислието и волята си. ЕС е в процес на разпад. Великобритания първа и отчетливо заяви, че се оттегля. Но Полша, Унгария, Чехия, Австрия също се дистанцират по много въпроси, а обществената подкрепа за съюза навред се топи.

- Днес всички коментират как икономиката на Великобритания ще закъса здраво, според други обаче това ще сполети икономиките на страните от ЕС. Кое е по-достоверно?

- Великобритания има своя сфера, която обхваща Австралия, Нова Зеландия, Канада, САЩ. Лондон си остава една от двете световни финансови столици. Оттеглянето на Великобритания бе премислен ход, а не инцидент. Част от британския елит прецени, че ЕС е безперспективен, и инициира референдум. Наивно е да мислим, че Камерън го е насрочил с електорална цел, без консултации с делови и политически кръгове. Референдумът даде лост на Камерън да договори особен статут на Обединеното кралство в ЕС. Британците обаче отидоха отвъд и гласуваха за излизане. Според екзитпола имиграцията е вторият основен мотив, първият е възвръщането на суверенитета на парламента. Островитяните не приемат германският канцлер да отваря на своя глава шлюзовете на имиграцията, а Брюксел да договаря на тъмно Трансатлантическото партньорство за търговия и инвестиции (ТПТИ) със САЩ. Във Великобритания съпротивата срещу договорите за свободна търговия е особено силна. ТПТИ и ВИТС (Всеобхватното икономическо и търговско споразумение с Канада) предвиждат търговски арбитражи. Един такъв осъди България да плати 600 милиона евро за отказа от АЕЦ "Белене". Дела срещу държавата водят ЕВН и "Енерго-про". А какво би станало, ако арбитражите не се предвиждат изрично в договорите, както е досега, а станат общ режим за уреждане на спорове инвеститор-държава? Безбройните искове ще разорят държавата, а натрупаните съдебни прецеденти ще взривят търговскоправната уредба. Британският политически елит е суверенистки и не би допуснал това, което Брюксел се гласи да ни сервира.

Напоследък често се вайкаме, че нямаме лидери. Факт. Причината обаче не е поколенчески вакуум. Неолиберализмът селектира политически посредственици, защото от държавата се очаква да обслужва корпорациите. Волята е порок, а стратегиите ги чертае бизнесът. Затова имаме набор от политически буфосинхронисти.

- Ще се разпадне ли ЕС?

- Евроклакьорите претендират за монопол върху европейската идея, но Европа датира от хилядолетия и ще надживее ЕС. Критицизмът, а не ураджийството е в основата на нашата цивилизация. Според Кундера дефиницията на Европа е "максимум разнообразие върху минимум пространство". С годините Брюксел взе усърдно да стандартизира и униформизира. Понякога полезно, но често не. Сиреч взе да подкастря разнообразието. Затова уместен въпрос е дали ЕС не е враг на Европа, в смисъла, който Кундера влага в нея. Не харесвам полярните позиции "за" и "против". ЕС е граден с десетилетия и разпадът му би бил пилеене на историческо време, доверие, институции. Мъдро ще е да се съхрани и реформира. Но ЕС в сегашния му вид е труднозащитим. Плашат ни с риск от война при разпад на съюза. Но през 2014 г. той спря да е гарант на мира.

- Защо?

- ЕС катастрофира в Украйна. Съучаства в преврат, оркестриран от САЩ. Вашингтон и Брюксел дружно извиха ръцете на Киев да подпише с ЕС, за да не приеме руската оферта за евразийския съюз.

ЕС поднасяше

моркова.

Украйна до днес

бяга след него,

но вече е разорена и демотивирана. За членство никой не отваря дума. То бе съзнателен блъф на ЕС, който изигра ролята си. Дори падането на визите е проблем. И въпреки одеското клане, обстрелите на Донецк, поголовните арести и произвола на крайнодесните банди Брюксел продължава да чадъросва "украинската демокрация" и да плаща част от сметките на Киев. С това ЕС загърби миротворческото си призвание. Загуби моралния си авторитет. Сам създаде напрежение на източната си граница. Сам обяви санкционна война на Русия, уж в отговор на Крим, но Крим бе отговор на преврата под знамето на Евромайдана.

Остават две други реализации на ЕС: свободното движение на хора, което трябва да бъде съхранено на всяка цена. Но късогледите действия на Меркел ескалираха имиграционната криза и

Шенген може

и да не устои

Третият стълб на ЕС е еврото: общ впряг на коня Германия, понито Италия, козата Гърция и други разнородни икономики. Закономерно впрягът едва крета. Остеритетът е заложен в самата структура на еврото, която фиксира праг на бюджетния дефицит. Това задушава слабите икономики. Еврото е голямо улеснение за нас, потребителите, но е макроикономическа безпътица.

- Ще повлияе ли на целостта на съюза атентатът в Ница?

- С него нарастват тревогата и изкушението да се затворят границите. Въвеждането на антитерористично законодателство пък крие риск от вътрешна ерозия на демокрациите.

 Камионът в Ница и атентаторът с брадвата в баварския влак пренасят в Европа лоу кост тероризма, познат в Израел от години. Без особена подготовка и без оръжие един зомбиран от пропагандата нападател може да нанесе тежък удар.

На този фон НАТО блести с неадекватността си. Пактът би трябвало да гарантира сигурност, а създава напрежение. Оказа се безпомощен да прекъсне връзката между Турция и ИДИЛ. Затова пък трупа войски по границата с Русия. Европейците сме в положението на глупака от класическа комедия, който гледа изцъклен от ужас някакъв трилър по телевизията, докато зад фотьойла му някой минира апартамента и се гласи да го обезглави. Еврозрителят обаче зяпа филма на NATO productions и не поглежда зад гърба си. Чрез пакта САЩ инструментализират Европа за нуждите на антируската си стратегия. Тя пък тласка Путин и Ердоган към сближаване, макар двамата да се ненавиждат и индиректно да воюват в Сирия. У нас прозападните, русофобски политици подкрепят САЩ, чиито разрушителни действия сближават Русия и Турция, а тези две страни също местят свои актьори по българската сцена. При липсата на отговорен, национален елит България може да пострада тежко от тази триъгълна зависимост. НАТО и ЕС са измамни гаранти, трябва ни собствена политическа воля и отстояване на интересите по всички азимути.

- Как ще повлияе Брекзитът на левицата?

- Инструментът на левицата е държавата. Тя е призвана да бъде контрапункт на егоизма. Егоизмът е градивен до някое ниво, след което разрушава всички баланси в своя изгода. Държавата създава правила за неговото обуздаване, бди над прилагането им. Брекзитът е може би начало на отката на глобализацията. Възвръщане на суверенитет.

В този смисъл той може би дава шанс на левицата. Тя има нужда от силни институции. Европейските институции са силни, но бяха приватизирани от лобистите и ЕК се превърна в лост за демонтаж на европейския социален модел.