Посланик Хопкинс: Много българи ме питат какво ще става след брекзита
Секция: ПОЛИТИКА
27 Юли 2016 14:58
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Посланик Хопкинс: Много българи ме питат какво ще става след брекзита

/КРОСС/Българи непрекъснато се обръщат към Британското посолство в София, както и в българската легация в Лондон с въпроса какво ще стане след брекзита.

"Аз съм непрекъснато в контакт с българския колега в британската столица, за да успокояваме хората и да им кажем, че на този етап няма никаква промяна" - това заяви в Пловдив посланикът на Обединеното кралство у нас Ема Хопкинс. Тя увери, че на този етап няма никаква промяна в статута на българите, пребиваващи в Англия и тези, които искат да заминат за Острова.

Посланичката заяви, че има огромен интерес от млади българи, които заминават да учат в британски университети. След референдума обаче много нашенци се притеснявали какво ще стане с тях. "Надяваме се да постигнем споразумения, които да удовлетворят всички", каза Хопкинс и подчерта, че българските студенти запазват условията се като европейски граждани.

"Две години ще минат докато нещо започне да се променя", заяви британската посланичка.

Тя посети в Пловдив две приемни семейства, както и отделението по неонатология в бившата Окръжна болница. Това е нейното първо пътуване, с което иска да се запознае как върви процесът на деинституализация. Хопкинс припомни, че BBC излъчи филма "Изоставените деца на България".

"Институциите са лоши за децата, те най-добре се развиват в домашна среда", каза още тя.

Попитана от "24 часа" възможно ли е британски семейства да вземат български изоставени деца, тя отговори: "Не, не може да има международен прием на деца, но е възможно тяхното осиновяване".

В момента у нас има 1318 деца, настанени в институции, заяви Иванка Шалапатова, шеф на фондация"За нашите деца". Миналата година пък в домове постъпили 800 хлапета. 70% от тях били до 1-годишна възраст. "Те няма къде да отидат, освен в приемни семейства", заяви Шалапатова. В допълнение на думите на Ема Хопкинс тя каза, че детето трябва да е най-близо до родното си семейство. "Ако отиде във Великобритания при приемни родители, после връщането му у нас става невъзможно", допълни Шалапатова.

Шефката на отделението по неонатология д-р Диана Аргирова заяви, че в момента нямат изоставени бебета.