/КРОСС/ Футуристичните технологии, които обещават да увеличат силата и интелигентността на човек чрез редактиране на неговите гени, имплантирането на чипове в човешкия мозък или подобряване на човешката кръв, предизвикват повече притеснения, отколкото ентусиазъм сред хората. Това показва проучване на аналитичния център „Пю", проведено сред 4700 американци, и определено като национална представителна извадка, пише БГНЕС.
На въпрос какво мислят за редактирането на гени - метод, който би могъл да намали значително риска от тежки генетични заболявания при бебета, мнозинството от американците (68%) посочват, че те биха били „много" или „донякъде" притеснени.
Възможността за поставяне на мозъчни импланти, които да увеличават интелигентността и фокусирането, притесняват 69% от хората, а създаването на синтетична кръв тревожи 63%.
Не повече от половината допитани са посочили, че ще се почувстват ентусиазирани за тези иновации.
„Развитието в биомедицинските технологии се ускорява стремглаво, засилвайки социалния дебат за това как ще използваме тези технологии и коя тяхна употреба е уместна", казва водещият автор на проучването Кари Фънк от центъра „Пю".
„Това проучване предполага, че американците до голяма степен са предпазливи за употребата на нови технологии по начини, които тласкат човешките възможности отвъд досегашните", допълва тя.
В същото време само една трета от попитаните посочват, че биха искали подобрения в своите мозъци или кръвоносна система.
Американците също така са раздвоени по отношение на въпроса за това дали биха искали да се възползват от редактирането на гени, за да предпазят децата си от предаване на болести, като 48% отговарят с да, а 50% с не.
Мнозина посочват, че се страхуват от подобни подобрения, тъй като те биха увеличили разделението между тези, които ги имат и тези, които не. В същото време седем от всеки десет души са убедени, че тези технологии ще станат общодостъпни, преди да бъдат напълно разбрани.
Проучването също така показва, че американците, които определят себе си като религиозни, са по-малко склонни да приемат тези потенциални подобрения на човешкото тяло.